2019

Pogoda w Przemyślu >>>


 

2019-01-14

         

RELACJA Z RAJDU PIESZEGO ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNĄ „POMOCNA WODA” W STAREJ BIRCZY ZORGANIZOWANEGO PRZEZ KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY”


W dniu 12.01.2019r. grupa 25 osób, członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu, pod przewodnictwem kol. przewodnika Macieja Piotrowicza, przy licznym udziale kolegów z Przemyskiej Grupy Rowerowej, przemierzyła szlak ścieżki przyrodniczo – dydaktycznej „Pomocna Woda” w Starej Birczy. Naszym celem było zobaczenie pozostałości zbliżonych do naturalnych lasów porastających południowe stoki doliny Stupnicy, poznanie ciekawej rzeźby terenu i krajobrazu kotliny Birczy. Osobliwością ścieżki było cudowne źródełko wypływające u stóp pnia wiekowego buka będące obiektem kultu maryjnego. Nazwa trasy pochodzi właśnie od nazwy tego cudownego źródełka znajdującego się wśród ostępów pozostałości Puszczy Karpackiej.
Rajd rozpoczęliśmy od przekroczenia rzeki Stupnicy. Wzdłuż dna doliny ciągnęły się zabudowania wiejskie z położonymi za nimi sadami i ogrodami. Powyżej na łagodnych stokach umieszczona była mozaika pól uprawnych, zaś w części szczytowej dominował las, który schodził pasmowo wzdłuż cieków i bardziej stromych stoków ku centrum doliny. Dalej trasa naszej ścieżki zagłębiała się w kompleks leśny o składzie zbliżonym do buczyny karpackiej. Niewielkie potoczki wyrzeźbiły w stokach liczne wąwozy i to właśnie dzięki nim (trudna dostępność terenu) mogliśmy podziwiać fragmenty lasu o puszczańskim charakterze. Na początku tego odcinka wędrówki dotarliśmy do miejsca zwanego Górą Wierzysko. To właśnie tutaj w czasie II wojny światowej Niemcy rozstrzelali żydowskich mieszkańców Gminy Bircza. Podobno zginęło tam około 800 Żydów. Ich ciała wrzucano do posowieckich okopów. Wgłębienia po masowych grobach można na tej górze zobaczyć do dziś . Następnie bardzo ciekawym miejscem była przygotowana specjalnie dla turystów wieża widokowa na wysokości ok. 370 m n.p.m. na skraju lasu. Pomimo niewielkiej wysokości oglądaliśmy tutaj bardzo ładną panoramę okolicznych wzgórz ograniczających dolinę rzeki Stupnica i położone wśród nich wsie. Dalej, poprzez mostki nad potokami w licznych jarach i wąwozach, dotarliśmy do celu naszej wędrówki, tj. do stóp potężnego pnia zwalonego już drzewa - buka, którego obwód przekraczał 4 m, a wiek 200 lat. l to właśnie był główny cel naszej wyprawy: cudowne źródełko o nazwie "Pomocna Woda". W ustnych przekazach często wspomina się o cudownych właściwościach wody, wielu starszych ludzi przyznaje, że po wyprawie do "Pomocnej Wody" ustąpiły im różnorakie dolegliwości. Pozostał przekaz z XIX w. o dziewczynce, która po przemyciu oczu wodą ze źródełka odzyskała wzrok. Szczególne znaczenie tego miejsca istnieje w świadomości okolicznej ludności do dziś. Tutaj, u stóp wiekowego drzewa warto zastanowić się nad ogromnym znaczeniem, jakie ma dla człowieka możliwość obcowania z przyrodą. Może warto, gdzieś pośród leśnych ostępów zostawić swoje codzienne problemy, napić się wody z cudownego źródełka i zejść w dolinę z nowym zapałem do życia...
Dalej nasz przewodnik poprowadził nas poprzez wzniesienie o wdzięcznej nazwie Andzionka (420 m n.p.m.). Bezpośrednio od łagodnego wierzchołka w kierunku doliny Stupnicy odchodziły głębokie jary potoków. Podziwialiśmy leśne pejzaże w ich zimowej szacie. Otaczający świat nakryty przez śnieżne czapy. Magia przyrody. Dalej nasza trasa biegła w dół doliny leśnymi ścieżkami i szlakami zrywkowymi. Następnie podążając jej początkowym fragmentem doszliśmy nad rzekę Stupnica, gdzie usytuowane było miejsce biwakowe. Tam rozpaliliśmy ognisko i upiekliśmy kiełbaski. To było świetne miejsce na zakończenie naszego rajdu.
Korzystając jeszcze z chwili czasu jaki pozostał do odjazdu kursowego busa, zwiedziliśmy z zewnątrz Pałac Humnickich w Birczy z XVIII wieku (w 1945 r. spalony podczas walk z bandami UPA, później odbudowywany) oraz pomnik poległych w walkach z faszystowskimi bandami UPA w latach 1944 – 1947. W tym właśnie okresie miały miejsce 3 ataki band UPA na Birczę w których zginęło kilkudziesięciu mieszkańców Birczy, żołnierzy LWP i funkcjonariuszy MO, ORMO i UB.
Bardzo dziękuję kol. przewodnikowi Maciejowi Piotrowiczowi, który pomimo przeziębienia był naszym przewodnikiem i który przekazał nam wiele ciekawych informacji . Dziękuję też kol. Joli Kawalec za pomysł i inicjatywę poprowadzenia rajdu przez te ciekawe krajobrazowo i kulturowo tereny.
Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu za wspaniałe towarzystwo i wspólne wędrowanie.
Fotografie wykonali koledzy: Jerzy Szczepek, Mieczysław Nyczek i Andrzej Ukleja
Relację spisał kol. Andrzej Ukleja

 


219-01-14

 W dniu 10.01.2019 r. w księgarni Kontrabanda Literacka w Przemyślu odbyło się spotkanie z Panem Stanisławem Krycińskim, promujące jego najnowszą książkę pt: „Pogórze Przemyskie. Tajemnice doliny Wiaru.”. Spotkanie prowadziła nasza klubowa koleżanka: przewodnik Jolanta Kawalec. Pasje krajoznawcze i zamiłowanie do pięknego Pogórza Przemyskiego to jest to co łączy Klub Górski i autora w/w przewodnika. Spotkanie przebiegło w miłej atmosferze. Pan Kryciński przekazał zebranym wiele ciekawych informacji dotyczących nie tylko promowanej książki. Kilka zdjęć ze spotkania do pooglądania tutaj.

 


 

2019-01-08

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza na
II RAJD PIESZY ‘’SZLAKAMI HARNASIA DARKA HOPA”
KOPYSTAŃKA, 26.01.2019 r.
Mija już drugi rok, jak odszedł nasz nieodżałowany Kolega, założyciel i prezes klubu, prezes Zarządu Oddziału PTTK im. dr. Mieczysława Orłowicza i przewodnik - Darek Hop.
W imieniu zarządu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu gorąco zapraszam wszystkich członków i sympatyków na rajd do miejsca, które Darkowi zawsze było szczególnie bliskie. Od zarania klubowych wędrówek, corocznie organizował On zimowe rajdy na Kopystańkę, prowadząc nas na tę kultową górę różnymi drogami.
Aby uczcić pamięć „Harnasia”, w sobotę, 26.01.2019r., dwa dni przed drugą rocznicą Jego śmierci, znów wybierzemy się na zimowy rajd pieszy na Kopystańkę. Tam, na szczycie pod papieskim krzyżem odmówimy modlitwę w intencji Jego oraz naszych zmarłych kolegów i koleżanek z klubu, wyślemy im Światełko do Nieba, zaśpiewamy ustanowiony przez Darka klubowy hymn, a także udokumentujemy nasze kolejne wejście na szczyt kultowej Kopystańki, wykonując pamiątkowe zdjęcia przed triangulem z odsłoniętą rok temu tabliczką pamiątkową ku czci Harnasia. A po zakończeniu uroczystości rozpalimy ognisko w zagajniku, pod starą lipą u podnóża Kopystańki, dokładnie w tym samym miejscu, gdzie zawsze czynił to Darek. Będzie czas na wspominki, refleksje i turystyczny popas.
Program rajdu:
Zbiórka uczestników: 26.01.2018 r. (sobota) na stacji PKS przy ul. Czarnieckiego 4 w Przemyślu. Wyjazd do Posady Rybotyckiej o godz.7.20 autobusem kursowym PKS relacji:Przemyśl -Rybotycze. Uczestnicy rajdu kupują bilety wyłącznie w autobusie (koszt ok. 7 zł; prosimy przygotować drobne pieniądze).
Po oficjalnym powitaniu w Posadzie Rybotyckiej - przejście czerwonym szlakiem turystycznym z Posady Rybotyckiej na miejsce uroczystości na Kopystańkę. Po jej zakończeniu zaplanowany jest popas przy ognisku. Stąd przez Kopyśno wyruszymy czerwonym szlakiem do Bryliniec, by o godzinie 14.55 odjechać do Przemyśla autobusem kursowym firmy „Eurobus” (bilety u kierowcy).
Na rajd nie trzeba się zapisywać.
Organizacja rajdu i przewodnictwo: Klub Górski PTTK „Karpaty” Przemyśl.
Prosimy o zabranie ze sobą wiktuałów na popas przy ognisku, a także gadżetów klubowych – szalików, plakietek, odznak itp. Kto ma, niech nie zapomni wziąć ubiegłorocznej przypinki – pamiątki z I Rajdu Szlakami Harnasia.
Po zakończeniu rajdu zapraszamy chętnych na spotkanie w świetlicy PTTK przy ul. Waygarta . Będzie okazja do wspominek ze wspólnych z Darkiem wędrówek górskimi szlakami w Polsce i za granicą. Istnieje możliwość zamówienia ciepłego posiłku w cenie ok. 10 zł.
Każdy uczestnik powinien posiadać odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną oraz odpowiedni do wędrówki i warunków atmosferycznych strój i obuwie turystyczne.
Uczestnictwo w rajdzie jest jednocześnie wyrażeniem zgody na wykorzystanie przez Klub Górski PTTK „Karpaty” swojego wizerunku poprzez publikację zdjęć i filmu z rajdu na stronie WWW i portalu społecznościowym Klubu.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z ważnych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu lub Oddziału PTTK w Przemyślu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z bieżąco opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Serdecznie zapraszam Koleżanki i Kolegów.
Do zobaczenia !
ANDRZEJ UKLEJA – prezes zarządu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”.

 


 

2019-01-06

  

Szanowni Członkowie Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”

Serdecznie zapraszam na spotkanie autorskie z autorem nowego przewodnika po Pogórzu Przemyskim, Panem Stanisławem Krycińskim.
Stanisław Kryciński - ur.1954, z wykształcenia inż. chemik, z zamiłowania historyk, krajoznawca, autor monografii krajoznawczych, przewodników turystycznych min. o Pogórzu Przemyskim.
W grudniu 2018 nakładem wydawnictwa Libra ukazała się nowa książka "Pogórze Przemyskie Tajemnice Doliny Wiaru", którą będzie można nabyć podczas spotkania.
Współorganizatorem spotkania będzie Klub Górski .
Spotkanie odbędzie się w księgarni Kontrabanda Literacka/ Pracownia ceramiki Zapiecek na ul. Asnyka 6 w dniu 10.01.2019r. o godz. 17.00
Więcej informacji na stronie:
https://www.facebook.com/pages/category/Bookstore/Kontrabanda-Literacka-234498553722049/
Z turystycznym pozdrowieniem
Andrzej Ukleja


2019-01-06

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU ZAPRASZA NA RAJD PIESZY ŚCIEŻKĄ PRZYRODNICZO-DYDAKTYCZNĄ „POMOCNA WODA”

Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza swoich członków oraz sympatyków na rajd pieszy ścieżką przyrodniczo-dydaktyczną „Pomocna woda” położonej we wsi Stara Bircza. Zobaczymy zbliżone do naturalnych lasy porastające południowe stoki doliny Stupnicy, ciekawą rzeźbę terenu i krajobraz kotliny Birczy. Osobliwością ścieżki jest cudowne źródełko wypływające u stóp wiekowego buka będące obiektem kultu maryjnego. Nazwa trasy pochodzi właśnie od nazwy tego cudownego źródełka znajdującego się wśród ostępów pozostałości Puszczy Karpackiej.
Zbiórka uczestników w dniu 12.01.2019r. (sobota) na przystanku dla busów przy ul. Czarnieckiego. Stąd przejazd do Starej Birczy busem kursowym firmy „Eurobus” o godz. 7.30 (relacja do Lipy). Każdy uczestnik pokrywa koszty przejazdu we własnym zakresie. Na rajd nie trzeba się zapisywać.
Przejście piesze: Ścieżka przyrodniczo – dydaktyczna „Pomocna woda” w Starej Birczy o długości 4.200 m. Czas przejścia 3,5 - 4,5 godz. Różnica wysokości względnych – 160 m. Powrót busem kursowym ze Starej Birczy o godz. 13.08
Na specjalnie przygotowanym miejscu biwakowym planujemy rozpalić ognisko, można zabrać kiełbaski.
Uwaga: Możliwa jest korekta trasy ze względu na warunki terenowe i atmosferyczne.
Przewodnictwo na trasie – kol. przewodnik Maciej Piotrowicz .
Organizacja – Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu.
Każdy uczestnik powinien posiadać odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną, odpowiedni do wędrówki i warunków atmosferycznych strój i obuwie turystyczne, latarkę.
Uczestnictwo w rajdzie jest zgodą na wykorzystanie przez Klub Górski PTTK „Karpaty” swojego wizerunku poprzez publikację zdjęć i filmu z rajdu na stronie www i portalu społecznościowym Klubu.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu lub Oddziału PTTK w Przemyślu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z bieżąco opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zapraszamy


 

2019-01-04

 

                

 Taka noc się zdarza raz

Sprawozdanie z rajdu sylwestrowego 31 XII 2018.
Bal w Krasiczynie? „Sylwester marzeń” w Zakopanem? Może koncert Varius Manx i Kasi Stankiewicz na Rynku? Domówka (dawniej prywatka) ? A może wieczór i noc z pilotem i skakanie po kanałach TV?... Ponad 30 miłośniczek i miłośników pieszych wędrówek, zrzeszonych w PTTK i niezrzeszonych uznało, że nie ma lepszej i zdrowszej formy pożegnania starego i powitania Nowego Roku 2019, jak rajd sylwestrowy, tradycyjnie organizowany od kilku lat przez Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu. Uznano, że to właśnie może być ten „Sylwester Marzeń”.Tym bardziej, że ze względu na szczególny wymiar tej imprezy, Prezes„Karpat” ogłosił jednorazową dyspensę dla jej uczestników, znosząc zakaz używania w czasie rajdu niskoprocentowych trunków, ze szczególną preferencją domowych nalewek i pękatych butelek z płynem z bąbelkami (potocznie zwanego szampanem).Wprawdzie deszczowa pogoda i nieoptymistyczne prognozy synoptyków niezbyt zachęcały do wieczorno-nocnych wędrówek, na starcie rajdu zameldowało się 30 osób, co stanowi średnią frekwencyjną imprez organizowanych przez przemyski Oddział PTTK. Mieli farta, bo akurat po południu ustały opady i dla śmiałków otworzyło się okno pogodowe. Na prośbę pełnomocnika Prezesa do spraw przeprowadzenia rajdu, funkcji przewodnika bezinteresownie podjął się Karol, sekretarz Zarządu Oddziału PTTK, zaś obowiązki „zamka” powierzono Januszowi. Oficjalne rozpoczęcie rajdu miało miejsce w MOR Green Velo Prałkowce.Po chóralnym odśpiewaniu kolędy „Przybieżeli do Betlejem”, nastąpiło powitanie uczestników rajdu – członków Klubu „Karpaty”, Klubu „Pod Ciuchcią” i PGR oraz niezrzeszonych, a wśród nich najmłodszego rajdowca – małolata Jurka z Chotyńca, który w towarzystwie babci Olgi zadebiutował w naszej imprezie. Z największymi honorami zostały powitane panie z najdłuższym stażem sylwestrowym pod auspicjami Klubu „Karpaty”: Grażyna, Krystyna K., Zosia, Ala Ś. i Justyna. Główny celebrans wspomniał także o Nieobecnych, którzy wzięli udział w pamiętnym rajdzie 31 XII 2011.Były to: ś.p. Ania oraz Jola, Monika, Terka, Ala O.,Halina U.(z Bogusiem w II części) i Elżbieta G., a także Andrzej (Ondrasz) i Janek W.
Trasa poniedziałkowego rajdu (zasugerowana przez Zosię) liczyła – na oko – 10 km z licznymi (podobno 100 ?!) zakrętami i częstą różnicą poziomów. Średnia temperatura wynosiła około zera, ale na odcinku między Kruhelem a Wapielnicą można było dostrzec na poboczach szlaku ślady przymrozku. Zdaniem większości, była to trasa lekka, łatwa i przyjemna. Wspomniany Jurek z Chotyńca dzielnie pokonał (częściowo per pedes, momentami na barana) kilkukilometrowy odcinek z MOR Prałkowce do Wapielnicy, po czym został wycofany przez babcię i wraz z nią skierował się w kierunku domu. Mimo tego dotkliwego ubytku, już na Zielonce u wejścia do fortu liczba uczestników rajdu... powiększyła się o 4 osoby, w tym o najstarszego rajdowca – Wiesława (po 80-tce). Zgodnie z programem, na terenie fortu artyleryjskiego Kruhel zapalono ognisko. Tu ukłon w stronę Prezesa Andrzeja oraz Staszka – zdobywcy Elbrusa, którzy wcześniej przygotowali drewno oraz wycięli i wystrugali patyki do pieczenia kiełbasek. Podziękowanie należy się Koleżankom i Kolegom, którzy w odpowiedzi na nasz apel przynieśli w plecakach suche drewno i podpałkę. Na uznanie zasłużyła też męsko-damska (Teresa) ogniskowa ekipa podpalaczy.
Kolędowanie, pieczenie kiełbasek, degustacja nalewek i pamiątkowe zdjęcia na tle specjalnie iluminowanych na tę okazję ruin fortu – wypełniły blisko godzinny program Przystanku Fort. Następne etapy rajdu – to marsz przez Zielonkę ulicą Pasteura w kierunku Zniesienia, wejście na Kopiec Tatarski (skąd pozdrowiliśmy nie tylko Alę ze Stubna, ale także Leszka z Poznania i Piotrka z Łętowni oraz innych Nieobecnych). W drodze z Kopca na taras widokowy Loży Szyderców przy nartostradzie dołączyły do nas kolejne osoby: Staszek z Bronią i Ryszard (od Zosi). Samego powitania Nowego Roku przy akompaniamencie wystrzałów korków z szampana, na tle przepięknej panoramy rozświetlanej raz po raz pioropuszami fajerwerków nie podejmuję się opisać. Było fantastycznie ! A pierwszą godzinę pierwszego dnia stycznia 2019 r. w szampańskim nastroju spędziliśmy na Rynku starego miasta, dokąd chyżo zeszliśmy ze Zniesienia (o własnych siłach!) . Żegnając się obok betlejemskiej szopki, umówiliśmy się na następny taki rajd w dniu 31 grudnia 2019. A to już za około 360 dni. Film z rajdu.
Do zobaczenia !
Mieczysław , pełnomocnik Prezesa Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” do spraw przeprowadzenia rajdu sylwestrowego 2018.