2018

Pogoda w Przemyślu >>>


 

 

2018-02-12

 

          

RELACJA
Z URODZINOWEGO RAJDU POŁĄCZONEGO Z KULIGIEM, ZORGANIZOWANEGO PRZEZ KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU
BIESZCZADY – REZERWAT PRZYRODY SINE WIRY – POLANKI – ŁOPIENKA
W dniu 10.02.2018r. 29-cio osobowa grupa członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu udała się na rajd pieszy do rezerwatu przyrody Sine Wiry na terenach dawnych wsi Łuh, Zawój i Polanki.W prawdziwie zimowej scenerii przemierzyliśmy tam i z powrotem jedenastokilometrowy odcinek rzeki Wetlina oraz południowe stoki wzgórza Połoma (776m n.p.m.) porośnięte głównie lasem bukowo-jodłowym, który przysypany białym puchem skrzył się na monumentalnych, niedostępnych zdawałoby się szczytach Bieszczadu. W dole, wzdłuż drogi, rzeczka Wetlina przebijała się przez liczne przełomy i progi skalne, raz pojawiała się a raz znikała między drzewami, oddalając się miejscami od drogi. Po pewnym czasie doszliśmy do odkrytego terenu, gdzie od razu rzucił się w oczy wspaniały przełom Wetliny, wijącej się wśród licznych skalnych progów i potężnych głazów. Następnie ścieżką w lewo od drogi, opadającą bardzo stromo w dół po kilkunastometrowym urwisku znaleźliśmy się nad samym brzegiem Wetlinki. Miejsce bardzo piękne, uroku dodaje skaliste urwisko opadające w kierunku wody, olbrzymie głazy naniesione przez wodę, pieniące się „badunie”. Wetlina w tym miejscu płynie tuż pod prawym i lewym brzegiem, pośrodku zostawiając kamienne plaże i skalne wypiętrzenia. Wszystko to przykryte białymi czapami puszystego śniegu.
Celem naszego rajdu było miejsce po dawnej wsi Zawoja, na którym postawiono murowaną wiatę – miejsce naszego odpoczynku i turystycznego popasu. Tam, w radosnej i miłej atmosferze rozpoczęliśmy oficjalne obchody szesnastej rocznicy powstania naszego Klubu. Kto zechciał, mógł udać się na pobliską górę na miejsce starego cmentarza w Zawoju. Po krótkim popasie ruszyliśmy w drogę powrotną na parking w Polankach, gdzie czekały na nas dwa zaprzęgi konne. Saniami, drogą przez zaśnieżony las, weseli, śpiewając biesiadne piosenki, mknęliśmy do Łopienki na przygotowane uprzednio ognisko. Wcześniej zwiedziliśmy zabytkową cerkiew w Łopience, wspominaliśmy tam naszych współtowarzyszy wędrówek, którzy wędrują już po Niebieskich Połoninach, wspominaliśmy nasz niezapomniany rajd na Łopiennik. Przy zapadającym już zmierzchu rozpoczęliśmy turystyczną biesiadę. Były kiełbaski, gorące napoje. Był pyszny grzaniec przygotowany przez organizatora kuligu, którym wznieśliśmy toast za pomyślność naszego Klubu. Były tańce przy ognisku i śpiewy, które profesjonalnie intonował nasz kolega Piotr. W doskonałych nastrojach, już przy zapalonych pochodniach wróciliśmy saniami na parking do naszego busa, którym udaliśmy się do Przemyśla. W ten sposób godnie uczciliśmy szesnaste urodziny naszego Klubu
Dziękuję wszystkim uczestnikom za wspaniałe towarzystwo i wspólną zabawę. Szczególne podziękowania składam koleżance Monice Hano za wspólne przygotowanie rajdu oraz za przewodnictwo. Dziękuję też za życzenia i urodzinową piosenkę odśpiewaną przez naszych kolegów. To były bardzo miłe chwile, które na długo pozostaną w pamięci.
Zdjęcia wykonali: Monika Hano, Mieczysław Nyczek, Andrzej Ukleja
Film z rajdu nakręcił i udostępnił kolega Marcus Eurok: https://www.youtube.com/watch?v=DbUxbmjVOnI&feature=youtu.be
Relację spisał:
Prezes Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu
Kol. Andrzej Ukleja

 


 

2018-02-05

 

Najbliższe spotkanie klubowe odbędzie się jak zwykle w pierwszą środę miesiąca, tj. 07.02.2018r. o godz. 18.00 w świetlicy PTTK O/Przemyśl.
Tematem spotkania będą sprawy bieżące Klubu, a na zakończenie kolega Tadeusz Jeżak przedstawi film pt. „Spacerem po Cmentarzu Łyczakowskim”.
Zapraszamy
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”

 


 

2018-02-01

 

         

Relacja z I rajdu pieszego „Szlakami Harnasia – Darka Hopa” organizowanego przez Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu
Kopystańka, 27.01.2018 r.
Miną rok, jak odszedł nasz nieodżałowany kolega, dla wielu przyjaciel, prezes i założyciel klubu Darek Hop.
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu zorganizował rajd do miejsca, które Darkowi zawsze było szczególnie bliskie. Od zarania klubowych wędrówek, corocznie organizował On zimowe rajdy na Kopystańkę, prowadząc nas na tę kultową górę różnymi drogami. W dniu 27.01.2018r. w liczbie ok. 70 osób powędrowaliśmy na tę górę aby uczcić pamięć i oddać hołd człowiekowi, dzięki któremu poznaliśmy piękno Karpat, zawiązaliśmy wieloletnie przyjaźnie, odnaleźliśmy sposób na życie, odkryliśmy w sobie pasję do turystyki. Rajd ten to także docenienie tego, co w swoim krótkim życiu dokonał Darek.
Na rajd wyruszyliśmy specjalnie w tym celu wynajętym autobusem, który zawiózł nas do Rybotycz. Tam Prezes Klubu kol. Andrzej Ukleja ogłosił rozpoczęcie rajdu. Serdecznie powitaliśmy wszystkich członków i sympatyków Klubu przybyłych na rajd, szczególnie ojca Darka – Pana Władysława Hopa, a także przybyłe delegacje przewodników z Jarosławia i Rzeszowa. Wraz z nami wędrował Prezes Przemyskiego Oddziału PTTK – Pan Michał Thier. Kol. Andrzej Ukleja w krótkim wystąpieniu przedstawił cel i powód jaki przyświecał nam przy organizacji tego rajdu. Rozdaliśmy pamiątkowe buttony oraz broszury. Przy pięknej słonecznej pogodzie (dziękujemy Darku), przy niewielkim śniegu, dotarliśmy na szczyt Kopystańki. Tam, przy krzyżu, kol. Mieczysław Nyczek w pięknych słowach poprowadził modlitwę za duszę Darka oraz za duszę zmarłych członków Klubu – kol. Anię i kol. Tomka. Następnie Prezes Klubu wraz z Panem Władysławem Hopem dokonali odsłonięcia pamiątkowej tabliczki, odśpiewaliśmy „hymn” Klubu, odpaliliśmy „Światełko do Nieba”. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.
Po zakończeniu oficjalnej uroczystości rozpaliliśmy ognisko w zagajniku, pod starą lipą u podnóża Kopystańki, w miejscu, gdzie zawsze czynił to Darek. To był czas na wspomnienia i turystyczny popas. Kol. Mieczysław Nyczek odczytał wiersz nieznanego autora ;-) posłuchaliśmy utworu Ani Wyszkoni „Oszukać Los”. Niezwykle miłe i sympatyczne były spotkania po latach z koleżankami i kolegami, których życiowe szlaki zaprowadziły daleko od Przemyśla.
Po turystycznej biesiadzie powróciliśmy podstawionym autobusem do Przemyśla. Dla chętnych w świetlicy PTTK przygotowaliśmy gorący bigos z barszczem oraz słodki poczęstunek. Tu również wspomnieniom z wypraw i rajdów z Darkiem nie było końca. Tym miłym akcentem zakończyliśmy I rajd pieszy „Szlakami Harnasia – Darka Hopa”. Takie rajdy staną się coroczną tradycją Klubu.
Zapraszam do oglądania zamieszczonych zdjęć z rajdu autorstwa Kol. Mariana Pawlika, Jurka Szczepka, Mieczysława Nyczka, Marcina Picha i Andrzeja Uklei. Bardzo ujmujący film nakręcił kolega podpisujący się pseudonimem Marcus Eurok, który możemy znaleźć na stronie:
https://www.facebook.com/100008594624285/videos/1789519328011204/?l=434663509993064387
Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu – członkom i sympatykom Klubu Górskiego, koleżankom i kolegom przewodnikom z Rzeszowa i Jarosławia. Dziękuję Panu Władysławowi Hop za to że był z nami, za wspólne wędrowanie i odsłonięcie pamiątkowej tabliczki. Składam podziękowanie kolegom Mieczysławowi Nyczkowi i Staszkowi Frydlewiczowi za pomoc przy mocowaniu tabliczek na triangulu na Kopystańce oraz za pomoc przy przygotowaniu miejsca na ognisko, zabezpieczeniu drewna i wycinaniu patyków do pieczenia kiełbasek. Dziękuję Prezesowi Oddziału Panu Michałowi Thier za wspólne wędrowanie oraz pomoc przy organizowaniu spotkania w świetlicy PTTK. Dziękuję wszystkim nie wymienionym tu osobom za pomoc i wsparcie przy organizacji rajdu.
Szczególne podziękowanie składam kol. Mieczysławowi Nyczkowi za nieocenioną pomoc przy opracowywaniu scenariusza rajdu i jego organizacji.
Andrzej Ukleja

 


 

2018-01-19

 

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU ZAPRASZA NA URODZINOWY RAJD PIESZY POŁĄCZONY Z KULIGIEM Z POCHODNIAMI!
BIESZCZADY
To już szesnasta rocznica „urodzin” naszego Klubu. Z tej okazji Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza w dniu 10 lutego 2018r. (sobota) na rajd pieszy i kulig z pochodniami, który odbędzie się w Bieszczadach.
Program rajdu:
Zbiórka uczestników w dniu 10.02.2018r. o godzinie 9.45 przy parkingu autokarowym na Placu Rybim obok budynku Muzeum Narodowego w Przemyślu. Przejazd do Polanek (parking przy galerii „Czarny Kot)”. Stąd rozpocznie się rajd pieszy do Rezerwatu Przyrody „Sine Wiry” i z powrotem. Czas przejścia ok. 3,5 godziny. Po rajdzie pieszym, z parkingu w Polankach wsiądziemy ok. godz. 16.00 na sanie i rozpoczniemy kulig organizowany przez właściciela stadniny koni i gospodarstwa agroturystycznego „Czarny Kot”. Link do właściciela: http://www.czarnykotbieszczady.pl/
Przez bieszczadzki las, po puszystym białym śniegu, pomkniemy saniami ciągniętymi przez konny zaprzęg do Łopienki. Drogę oświetlą nam pochodnie, a wokoło rozbrzmiewać będzie wspólny śpiew (a może też wycie wilków, ryk niedźwiedzi i porykiwanie jeleni). W Łopience, na specjalnym polu biwakowym za cerkwią, dla uczestników kuligu gospodarze przygotują kiełbaski, które upieczemy na ognisku, chleb, gorącą herbatę , a nade wszystko dobrą zabawę. Specjalnym bieszczadzkim grzańcem wzniesiemy toast z okazji 16-tej rocznicy powstania naszego Klubu. Potem saniami wyruszymy w drogę powrotną na parking w Polankach, skąd busem udamy się do Przemyśla. Czas trwania kuligu wraz z biesiadą przy ognisku przewiduje się na ok. 2 godziny.
Powrót do Przemyśla nastąpi ok. godz. 21.00
Organizator kuligu: Klub Górski PTTK „Karpaty” – kol. Monika Hano i kol. Andrzej Ukleja.
Cena wyjazdu - 110 zł dla członków PTTK i osób zasłużonych dla turystyki, działalności Klubu i PTTK.
140 zł dla pozostałych osób nie będących członkami PTTK.

Cena obejmuje koszty: przejazdu, organizacji kuligu oraz administracyjne.
Zapisy do dnia 2 lutego br. w Biurze Oddziału PTTK przy ul. Waygarta 3 w Przemyślu. Ilość miejsc ograniczona! (Zapisy na rajd dla członków klubu – do dnia 30.01.2018r.
Zapisy na rajd dla pozostałych osób – od dnia 1.02.2018r. do dnia 02.02.2018r)

Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną (jest to wycieczka górska!), odpowiedni do wędrówki strój i obuwie turystyczne.
Wpłata nie podlega zwrotowi za wyjątkiem sytuacji, gdy rajd zostanie odwołany lub gdy osoba rezygnująca wskaże inną osobę na swoje miejsce.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody (brak śniegu) czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Oddziału i Klubu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z bieżąco opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.

Serdecznie zapraszamy!

 


 

2018-01-15

 

      

W sobotę 13 stycznia 2018 roku grupa 16 członków naszego klubu wybrała się tanecznym krokiem na rajd karnawałowy. Poprzebierani w różne kolorowe stroje wyruszyliśmy na trasę z Reczpola przez Łętownię do Przemyśla. I tak spotkać tam mogliśmy: muszkietera z Gwardii Kardynała, Hiszpankę, Pipi Langstrun, czarnoksiężnika z Krainy Oz, Mikołajki, Rusałki grupę wesołych pszczółek, hinduską księżniczkę… Przy ognisku została wybrana komisja - w składzie Andrzej, Zosia, Monika i Ania - która jednogłośnie ogłosiła zwycięzcę w kategorii: najlepszy strój karnawałowy. Bezapelacyjnie zwyciężyła Gosia w stroju muszkietera. Po zjedzeniu kiełbasy i tańcach przy ognisku w doskonałych humorach wszyscy wyruszyliśmy zielonym szlakiem w kierunku Łętowni. Tam pożegnaliśmy część grupy, która wracała wcześniej busem do Przemyśla. Pozostali kontynuowali dalej rajd pieszo do Przemyśla. Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów.

 


 

 

2018-01-07

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza na karnawałowy rajd pieszy

Karnawał to czas radości, tańców i zabaw. W związku z tym w dniu 13 stycznia 2018 roku (sobota) zapraszamy Was na turystyczne rozpoczęcie karnawału. Trasa pieszej zabawy: Przemyśl- Reczpol - Łętownia - Lipowica - Przemyśl. Wyjazd busem kursowym o godzinie 7.30 z przystanku przy ul. Czarnieckiego (przystanek naprzeciwko dworca PKS). Prosimy o zabranie kiełbasy bo będzie ognisko. Oczywiście bardzo mile widziane są przebrania karnawałowe. Ma być wesoło, kolorowo i radośnie. Podczas wycieczki zrobimy konkurs na najładniejszy strój karnawałowy. Zwycięzca dostanie nagrodę niespodziankę 
Zapisy i wpłata wpisowego kwocie 5 zł w biurze PTTK ul. Waygarta 8 Przemyśl do piątku 12.01.2018r. Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z bieżąco opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie. Każdy uczestnik kupuje bilet na własny koszt u kierowcy busa - cena 4.20zł. Dla osób, dla których trasa będzie zbyt długa istnieje możliwość jej skrócenia oraz powrotu busem do Przemyśla.
Karnawałową wycieczkę przygotowała i poprowadzi przewodnik po powiecie przemyskim kol. Monika Hano.
Zapraszamy!
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpary”.

 


 

2018-01-05

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza na rajd pieszy na Kopystańkę
Mija rok, jak odszedł nasz nieodżałowany kolega, prezes i założyciel klubu Darek Hop.
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” w Przemyślu zaprasza wszystkich członków i sympatyków na rajd do miejsca, które Darkowi zawsze było szczególnie bliskie. Od zarania klubowych wędrówek, corocznie organizował On zimowe rajdy na Kopystańkę, prowadząc nas na tę kultową górę różnymi drogami.
Aby uczcić pamięć „Harnasia”, 27.01.2018r.,w przededniu pierwszej rocznicy Jego śmierci, znów wybierzemy się na zimowy rajd pieszy na Kopystańkę. Tam, na szczycie, na ramieniu triangula zostanie odsłonięta pamiątkowa tabliczka, a po zakończeniu uroczystości rozpalimy ognisko w zagajniku, pod starą lipą u podnóża Kopystańki, w miejscu, gdzie zawsze czynił to Darek. Będzie czas na wspomnienia i turystyczny popas.
Program rajdu:
Zbiórka uczestników 27.01.2018 r. o godz. 7.25 (sobota) na parkingu BUS przy Kamiennym Moście. Wyjazd do Rybotycz busem Firmy Usługowo-Transportowej Witold Wasyłeczko (Eurowit) o godz. 7.30.
Przejście piesze żółtym szlakiem z Rybotycz na miejsce uroczystości. Po jej zakończeniu -turystyczny popas przy ognisku. Po zejściu do Rybotycz, ok. godz. 14 wyruszymy zamówionym busem w drogę powrotną do Przemyśla.
Przejazd na koszt uczestników (płatne w busie) – 10 zł (w obie strony). Prosimy o zabranie z sobą wiktuałów na popas przy ognisku, a także gadżetów klubowych – szalików, plakietek, odznak itp.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zgłoszenia telefoniczne (166785374) lub osobiście w biurze O/PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 w nieprzekraczalnym terminie do dnia 24.01.2018r.
Serdecznie zapraszamy Koleżanki i Kolegów.
Zarząd Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”.

 


 

2018-01-04

 

    

Ach, co to był za rajd...
"Dziękuję za tak wspaniałe zakończenie starego i powitanie Nowego 2018 Roku" (Monika).
"Dziękuję serdecznie za sylwestrowo-noworoczną inicjatywę, przewodnictwo, towarzystwo (jak zawsze wyborne) i niezawodność fotograficzną" (Terka).
"Dziękujemy za wspaniałego Sylwestra" (Ala i Leszek).
To tylko niektóre wybrane spośród wielu podziękowań, jakie skierowano do inicjatorów i animatorów Rajdu Sylwestrowo-Noworocznego 2017/2018, zorganizowanego pod patronatem zarządu Klubu Górskiego PTTK "Karpaty". W opiniach jego uczestników, był to udany, mocny akord wieńczący miniony, jakże owocny rok, a zarazem otwierający kolejny rok działalności naszego klubu. O powodzeniu wspólnej inicjatywy może świadczyć fakt, że w rajdzie wzięły udział 24 osoby i to nie tylko członkowie i sympatycy Klubu, ale także grupa Koleżanek i Kolega z bratniego Klubu "Pod Ciuchcią".
Zgodnie z planem, 31 XII 2017 przed godziną 20 udaliśmy się kursowym autobusem MZK do Łuczyc, kierując dalsze swe kroki do Fortu III, gdzie po oświetleniu zniczami okien fortecznych koszar, przy ognisku kolędowaliśmy i piekliśmy kiełbaski. W tym miejscu, w imieniu wszystkich uczestników, pragnę podziękować Kol. Prezesowi Andrzejowi Uklei oraz współzałożycielowi Klubu - Kol. Stanisławowi Frydlewiczowi (z wnukiem Wiktorem) za wcześniejszą, wydatną pomoc w logistycznym przygotowaniu ogniska.
Posileni i umocnieni (nie tylko duchowo), przed godz.22 zeszliśmy żwawo szlakiem do szosy: Łuczyce-Rożubowice, podziwiając z góry przepiękną panoramę rozświetlonego miasta. Następnie, po pokonaniu wiszącej kładki na Wiarze, udaliśmy się w szyku zwartym w kierunku Nehrybki i rogatek Przemyśla. Po dojściu na Zniesienie, pół godziny przed północą z wysokości Kopca Tatarskiego delegacja uczestników rajdu pozdrowiła Kol. Alę ze Stubna oraz Kol. Kol. Reginę i Leszka Melsztyńskich, którzy wypatrywali nas aż w Poznaniu. Nowy Rok 2018 szampańskim toastem uczestnicy rajdu powitali w bajecznej scenerii głośnego festiwalu fajerwerków; jak co roku rozlokowalismy się na punkcie widokowym w Loży Szyderców w sąsiedztwie nartostrady.
Ostatni, noworoczny etap rajdu prowadził ulicami: Tatarską, Kapitulną, Katedralną i Asnyka, na przemyski Rynek.Tam udało się nam załapać na końcówkę koncertu artystów z Rzeszowa, tworzących znany z TVP zespół bluesowy "Piotr Nowak Band". Starszym uczestnikom rajdu szczególnie zapadła w pamięć finałowa, energetyczna piosenka w wykonaniu solisty grupy, nosząca wymowny tytuł: "Mój wiek - moja sprawa".
1 stycznia 2018 r. około godz. 01, po wykonaniu wspólnego zdjęcia pamiątkowego z dobrym wojakiem J. Szwejkiem, po czułych pożegnaniach, naładowani noworoczną energią i zapałem, uczestnicy rajdu, pełni pozytywnych wrażeń rozeszli się (spokojnie!) do domów. Na następny taki, tradycyjny już rajd umówiliśmy się na poniedziałek, 31 grudnia 2018 roku.
DO ZOBACZENIA!
I ja tam byłem, szampana piłem...
Mieczysław Nyczek

 


 

2018-01-03

 

       

Relacja z rajdu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” po Pogórzu Przemyskim:
Fredropol – Łysa Góra - Szybenica – Koniusza – Gruszowa - Huwniki – Nowe Sady
W dniu 30.12.2017r. grupa 14 osób – członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” pod przewodnictwem kol. Moniki Hano i Andrzeja Klimczaka wyruszyła na przedostatni w tym roku klubowy rajd pieszy. Z Przemyśla wyruszyliśmy busem do Fredropola, gdzie zwiedziliśmy drewnianą cerkiew greckokatolicką pw. Soboru NMP z 1860r. – obecnie użytkowaną jako kościół rzymskokatolicki, a następnie ruiny zamku Fredrów z II połowy XVI wieku. Przez całą drogę bardzo ciekawe informacje o historii i zabytkach przekazywała nam przewodniczka po powiecie przemyskim - Monika Hano. Następnie udaliśmy się na Górę Zjawienia, gdzie zobaczyliśmy cerkiew Zaśnięcia NMP oraz kapliczkę z cudownym źródełkiem. Do tego miejsca, przez las, prowadziła nas droga krzyżowa. Następnie przez ładnie ośnieżony las dotarliśmy na Szybenicę - szczyt o wysokości 495 m n.p.m. Tam rozpaliliśmy ognisko, upiekliśmy kiełbaski i raczyliśmy się zabranymi ze sobą wiktuałami. Było ciepło, słonecznie i bezwietrznie, wokół roztaczały się wspaniałe panoramy Pogórza Przemyskiego. W dobrych nastrojach wyruszyliśmy dalej do Koniuszy, gdzie zobaczyliśmy cerkiew pw. Złożenia Szat Matki Bożej z 1901 roku oraz drewnianą dzwonnicę, obecnie użytkowaną jako kościół rzymskokatolicki. Stąd pięknymi wzgórzami dotarliśmy pod kapliczkę w Gruszowej a następnie do cerkwii greckokatolickiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego z 1825 roku. Cerkiew powstała w dawnej kaplicy grobowej należącej do rodziny Tyszkowskich, do dziś w katakumbach cerkwi spoczywają prochy członków tego rodu. Następnie wzdłuż Wiaru zawędrowaliśmy do Nowych Sadów, gdzie na koniec zobaczyliśmy równie ciekawe miejsce, którego początki nikną w mrokach historii, tj. wzgórze kończące grzbiet biegnący od Pacławia. W IX-XI w. było tu wczesnośredniowieczne grodzisko, górujące nad płaską równiną Wiaru. Znajduje się tutaj również cerkiew św. Jerzego Męczennika z 1655r. z cmentarzem. Stąd, w dobrym nastroju, zadowoleni z ciekawie spędzonego dnia, wróciliśmy busem do Przemyśla.
Dziękuję kol. Monice i Andrzejowi za profesjonalne przewodnictwo i przygotowanie rajdu.
Relację spisał: Andrzej Ukleja

 


 

2018-01-01

 

Zarząd Klubu Górskiego informuje, że spotkanie klubowe odbędzie w środę, 03.01.2018r.o godz. 18.00
Tematem spotkania będzie omówienie spraw bieżących oraz przedstawienie sprawozdania w formie fotorelacji z rocznej działalności klubu za 2017r.
Zapraszamy