2017

Sprawdź pogodę >>>


 
 
 
 
 

 Zobacz archiwum wiadomości z innych lat >>>

 

 

2017-07-31

 

KLUB GÓRSKI PTTK „KARPATY” W PRZEMYŚLU
zaprasza w dniu 19.08.2017r. na rajd pieszy po Beskidzie Niskim atrakcyjnym fragmentem głównego szlaku beskidzkiego na trasie: Krempna – Kąty – Chyrowa.
 Proponowany odcinek w większości stanowi przyjemną wędrówkę grzbietową z licznymi punktami widokowymi.
Czas przejścia – ok. 6 godzin „czystego” marszu plus czas przeznaczony na odpoczynek. Odległość – ok. 20 km.
Program:
Wyjazd w dniu 19.08.2017r. z Przemyśla z parkingu dla autokarów przy Rybim Placu o godzinie 7.30. wynajętym busem do Ośrodka Edukacyjnego Magurskiego Parku Narodowego wraz z muzeum przyrodniczym MPN w Krempnej. Tam od godz. 10.00 do godz. 11.00 zwiedzanie ekspozycji oraz spektakl multimedialny prezentujący przyrodę MPN w różnych porach roku. Bilety 5 zł., ulgowe 3 zł. płatne dodatkowo na miejscu. Po tym wymarsz żółtym szlakiem turystycznym na Przełęcz Hałbowską (535 m.n.p.m.) gdzie znajduje się pomnik upamiętniającym miejsce straceń. Stąd do końca rajdu czerwonym szlakiem turystycznym przez Kąty, Górę Grzywacką (567 m.n.p.m) ze stalowym Krzyżem Milenijnym wyposażonym w platformę widokową ( wybitny punkt widokowy), Łysą Górę (641 m.n.p.m.) zaliczaną do odznaki Korony Beskidu Niskiego, Polanę ( 651 m.n.p.m.), do Chyrowej (zabytkowa cerkiew). Powrót wynajętym busem w godzinach wieczornych.

Organizacja – Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu – kol. Andrzej Ukleja.
Prowadzenie i przewodnictwo – kol. Jolanta Kawalec.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zapisy w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 do dnia 16.08.2017r.
Koszty przejazdu i administracyjne:
- członkowie PTTK z aktualnie opłaconą składką – 32 zł.
- pozostałe osoby – 40 zł.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiedni stan zdrowia i kondycję fizyczną (jest to wycieczka górska!), odpowiedni do wędrówki strój i obuwie turystyczne.
Wpłata nie podlega zwrotowi za wyjątkiem sytuacji, gdy rajd zostanie odwołany.
Organizator zastrzega sobie prawo wprowadzenia zmian w programie rajdu lub odwołania rajdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników, wyjątkowo niesprzyjającej prognozy pogody (całodzienny ulewny deszcz) czy też innych nieprzewidzianych przyczyn, dlatego prosimy śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Oddziału i Klubu do godz. 15.00 w dniu poprzedzającym wyjazd.
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Klubu.

 


 

2017-07-31

 

Rajd rowerowy z cyklu "Poznaj ziemię przemyską" na trasie: Przemyśl - Krzeczkowa - Huta Brzuska - G. Tokarnia - Boguszówka - Bircza - G. Chomińskie - Łodzinka - Cisowa - Olszany - Przemyśl planowany na dzień 5 sierpnia 2017 roku odbędzię się w innym terminie. Za zmianę terminu przepraszamy.

 


 

2017-07-28

 

Sekcja rowerowa KG PTTK KARPATY w Przemyślu
zaprasza na rajd rowerowy „Poznaj Ziemię Przemyską”

Regulamin rajdu

1. Organizator
Sekcja rowerowa Klubu Górskiego PTTK ,,KARPATY” w Przemyślu, 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl, Krzeczkowa, Huta Brzuska, G. Tokarnia, Boguszówka, Bircza, G. Chomińskie, Łodzinka, Cisowa, Olszany, Przemyśl (ok. 90 km).
Ocena trudności: trudna.
Zbiórka uczestników w dn. 05.08.2017 r. (sobota) o godz. 7.15  na Placu Orląt Przemyskich.
Wyjazd o godz. 7.30

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Poznanie historii, zabytków oraz walorów krajoznawczych Ziemi Przemyskiej. Zdobywanie punktów do odznaki turystyczno – krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie. Wymagane jest dobre przygotowanie fizyczne.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 18 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-07-26

 

RELACJA Z RAJDU W GÓRY RUMUNII 19-23.07.2017r.
Z uwagi na fakt, że w wyprawie w góry Rumunii organizowanej przez PTTK w Sanoku wzięła udział ośmioosobowa grupa członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z Przemyśla, zasadnym wydaje się zamieszczenie niniejszej relacji na stronie internetowej naszego klubu. Oprócz nas w wyprawie wzięły udział osoby m.in. z Sanoka, Krosna i Jasła.
Znakomitymi przewodnikami po górach Rumunii byli Jerzy Tomaszkiewicz i Janusz Kusiak. To dzięki nim już piąty raz z rzędu wędrujemy najwybitniejszymi pasmami Karpat Rumuńskich.
W trakcie wyprawy przemierzyliśmy trzy pasma górskie:
1. Góry Suhard – z Przełęczy Rotunda (1.271 m.n.p.m) na najwyższy szczyt OMU (1.932 m.n.p.m.) i zejście do Carlibaby
2. Alpy Rodniańskie – część wschodnia – z Przełęczy Rotunda m.in. na najwyższe w tym rejonie szczyty: Saua Gajei (1.721 m.n.p.m.), Ineut (2.222 m.n.p.m.), INEU (2.279 m.n.p.m.). Zejście piękną doliną wzdłuż potoku z jeziorkami Lala Mica i Lala Mare do Gura Lalei.
3. Góry Kelimeńskie – z Saua Nicovala m.in. na Ratitis (2.021 m.n.p.m.), następnie ramieniem na IZERUL CALIMANULUI (2.031 m.n.p.m.), Calimanu Cerbului (2.013 m.n.p.m.) i zejście do Gury Haitii
Przez trzy dni przeszliśmy 73 km, suma przewyższeń 3.200m. Potęgę, urodę i piękno Karpat Rumuńskich choć w części niech oddadzą załączone fotografie do pooglądania tutaj.
Relację spisał kol. Andrzej Ukleja
Zdjęcia: Andrzej Ukleja, Mieczysław Nyczek.

 


 

2017-07-23

 

Relacja z rajdu rowerowego „Poznaj przyrodę Podkarpacia” 22.07.2017.
Pogoda w sobotę 22 lipca była wprost wymarzona do przeprowadzenia rajdu rowerowego, było przyjemnie ciepło i słonecznie. W dniu tym przemyscy cykliści organizując rajd rowerowy mieli ma celu poznanie ciekawych osobliwości przyrodniczych położonych w okolicy Starzawy, a zwłaszcza rezerwatu przyrody „Starzawa”, rezerwatu przyrody „Szachownica Kostkowata” oraz leśnych duktów położonych w leśnictwie Korczowa i Stubno.
Start nastąpił w godzinach rannych, jadąc przez Wyszatyce, Chałupki Dusowskie, Stubienko i Stubno dotarli do Chotyńca. Tam skierowali pierwsze kroki na teren wykopalisk archeologicznych, gdzie prowadzone są badania grodziska datowanego na przełom VI – V wieku p.n.e. kultury ludności scytyjskiej. Pan profesor prowadzący badania wraz z grupą studentów przedstawił cyklistom plany grodziska, opisowo wyjaśnił zakres prac wykopaliskowych, a ponadto dał do wglądu eksponaty wydobyte z ziemi. Kolejnym etapem podróży kolarzy była cerkiew drewniana z ok. 1600 r p.w. Narodzenia NMP, wpisana w 2013 r. do rejestru zabytków UNESCO. Po zwiedzeniu cerkwi i odpoczynku, turyści skierowali się w leśne ostępy i jadąc leśnymi ścieżkami dotarli do Kalnikowa., a następnie do tamy na Wiśni w Starzawie. Otaczający las w rezerwacie przyrody sprawiał, że jazda na rowerze była łatwa i przyjemna.
W Starzawie zarządzono kolejny postój, poświęcony zwiedzeniu tej niezwykle ciekawej krajobrazowo miejscowości. Dotarcie do drogi asfaltowej prowadzącej do Nakła odbyło się inaczej niż zwykle, bo groblami usypanymi niegdyś, podczas zakładania stawów w latach dwudziestych XX wieku.
Następnie droga powrotna do Przemyśla odbyła się z wykorzystaniem szlaku rowerowego Green Velo.
Był to bardzo udany rajd rowerowy. Jednakże jedno wydarzenie popsuło samopoczucie cyklistów. Już na początki trasy na ścieżce rowerowej Green Velo dwóm uczestnikom przytrafił się defekt roweru – przebicie koła. Przebicie opon nastąpiło przy użyciu pinezek leżących na trasie przejazdu. Mamy nadzieję, że był to przypadek, a jeżeli nie, wynikało to ze złej woli osoby, która rozsypała pinezki, aby utrudnić życie użytkownikom dwóch kółek.  Fotki z rajdu do pooglądania: tutaj
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz

 


 

2017-07-17

 

KG KARPATY zaprasza na rajd rowerowy z cyklu
,,Poznaj przyrodę Podkarpacia”

Regulamin rajdu

1. Organizator
Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego KARPATY, 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl – Niziny – Stubno – Chotyniec - stanowisko archeologiczne – Starzawa - rezerwat przyrody – Naklo – Wyszatyce – Przemyśl (ok. 90 km).
Zbiórka uczestników w dn. 22.07.2017 r. (sobota) o godz. 745 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 800.
Ocena trudności: łatwa

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Obcowanie z przyrodą.
Zwiedzanie obiektów krajoznawczych i zdobywanie punktów do odznaki turystyczno – krajoznawczej
,, Znam Ziemię Przemyską ”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości ( członkowie PTTK legitymację ), napój, suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Organizator zachęca do jeżdżenia na rowerze w kasku kolarskim.
Tempo jazdy ok. 18 km/godz..

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o rajdzie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.

Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-07-14

 

Relacja z obozu rowerowego po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej - lipiec 2017 r.

W tym roku przemyscy cykliści postanowili spenetrować region Jury Krakowsko - Częstochowskiej, przemierzając głównie rowerowy szlak „Orlich Gniazd”. Start nastąpił w Częstochowie, gdzie dotarli koleją wraz z rowerami.
Po zwiedzeniu narodowego sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze udali się do Złotego Potoku na nocleg, zwiedzając po drodze rezerwat przyrody „Zielona Góra”, imponujące ruiny zamku w Olsztynie oraz pomnik przyrody nieożywionej „Skałę Twardowskiego”. W kolejnych dniach co rusz napotykali na bajeczne wapienne formy skalne, które na trasie przejazdu wyrastały spod ziemi, wysoko w niebo. Szczególnie zaciekawił cyklistów rezerwat przyrody nieożywionej „Góra Zborów”, skały „Rzędkowickie”, formy skalne w dolinie Prądnika, majestatyczny „Okiennik Wielki”, Sokolica w dolinie Będkowskiej i „Maczuga Herkulesa” w Pieskowej Skale. Poruszając się szlakiem „Orlich Gniazd” mieli okazję podziwiać piękno średniowiecznej architektury obronnej zaklętej w kamieniu. W ten sposób zwiedzili ruiny zamków w Ogrodzieńcu, Smoleniu, Ostrężniku, Mirowie, Morsku, Ryczowie, Ojcowie i Rudnie. Duże wrażenie zrobił na cyklistach odbudowany z ruin zamek w Bobolicach oraz renesansowy zamek w Pieskowej Skale.

Po dotarciu do Kluczy długim, stromym podjazdem wjechali na punkt widokowy, gdzie mieli okazję podziwiać ogrom Pustyni Błędowskiej oraz zapoznali się planami i działaniami zmierzającymi do przywrócenia jej dawnego oblicza..

Odwiedzając rejon Jury cykliści nie mogli pominąć jaskiń i grot, które licznie występują na całym jej obszarze. Ukoronowaniem działań eksploratacyjnych było trudne podejście szlakiem turystycznym, wraz z rowerami od „Bramy Krakowskiej” w Ojcowie, do jaskini „Łokietka” a następnie jej zwiedzenie.

W okolicach Krakowa zawitali do Dolinek Krakowskich, zwiedzając urzekająco piękną Dolinę Prądnika, Dolinę Sąspówki, oraz Dolinę Będkowską z imponującymi skałami Sokolicą i Iglicą.
U bram Krakowa w Tyńcu zwiedzili romańskie opactwo o.o. Benedyktynów, po czyn ścieżką rowerową biegnąca koroną wału wiślanego dotarli do mety w Krakowie.

Na trasie wędrówki co rusz spotykali liczne rzesze rowerzystów jeżdżących grupowo i pojedynczo, co dowodzi dużej popularności rowerowego szlaku „Orlich Gniazd”.
Powrót do Przemyśla odbył się koleją. W obozie udział wzięło udział dziewięciu miłośników podróży rowerowych: Jola, Artur, Andrzej, Daniel, Jurek, Marek B, Marek R, Janek S i Janek P.  Zdjęcia z rajdu do poogladania tutaj.

Relację spisał organizator obozu: Jan Paradysz

 


 

2017-07-11

 

Relacja z rajdu po Roztoczu Wschodnim w dniu 8.07.2017r.

W dniu 08.07.2017r. grupa 18 osób – członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” pod przewodnictwem kol. Andrzeja Klimczaka przy współpracy z kol. z zarządu klubu, wyruszyła na rajd pieszy pełnymi uroku szlakami po Roztoczu Wschodnim. Po dotarciu pociągiem osobowym do Jarosławia wsiedliśmy do kursowego busa (pomimo obaw co do jego pojemności) do Narola. Kilka osób skorzystało z możliwości podróżowania prywatnym samochodem kol. Ireny i jej męża, za co bardzo dziękujemy. W Narolu w tym czasie trwał XVIII Jarmark Galicyjski Smaki Roztocza. Przed wyruszeniem na szlak próbowaliśmy regionalnego jadła, niektórzy z nas zakupili wyroby rękodzieła ludowego na jarmarcznych straganach. Stąd rozpoczęliśmy nasz rajd, wcześniej jednak kol. Andrzej Klimczak przedstawił historię regionu i uwarunkowania geograficzne terenu, przez który wędrowaliśmy.

Po opuszczeniu Narola weszliśmy w lasy Parku Krajobrazowego Puszczy Solskiej. Tutaj, na jej skraju dotarliśmy do miejscowości Młynki, gdzie znajduje się okazały młyn wodny i stawy rybne. Dalej urokliwymi roztoczańskimi szlakami (cóż za leśne pejzaże!) dotarliśmy do rezerwatu Bukowy Las. Chroni on zespół lasów bukowych z licznymi gatunkami górskimi.

Po przejściu rezerwatu dotarliśmy do malutkiej, zagubionej wśród lasów miejscowości Banachy. Po krótkim odpoczynku i wyznaczeniu kierunku marszruty wyruszyliśmy do miejscowości Huta Szumy. Osada powstała przy nieistniejącej już hucie eksploatującej miejscowe darniowe rudy żelaza, należące do ordynacji zamojskiej. Towarzyszył nam żółty szlak, przy nim zobaczyliśmy krzyż wapienny, charakterystyczny element Roztocza. Krzyże w tym regionie stawiano przy drogach, na miedzach oraz wśród pól, przede wszystkim na cmentarzach i przy kościołach. Do 1947 roku te rękodzieła wykonywali artyści z Ludowego Ośrodka Kamieniarskiego w Bruśnie Starym.

Idąc dalej leśnymi duktami dotarliśmy do miejscowości Rebizanty, gdzie znajduje się symboliczny szlaban na byłej granicy zaboru rosyjskiego i austriackiego. Od tego miejsca wędrowaliśmy wzdłuż rzeki Tanwi podziwiając jej kaskady – tzw. szumy. Powstał tu rezerwat przyrody „Nad Tanwią” aby chronić najpiękniejsze fragmenty dolin rzeki Jeleń i Tanew wraz z seriami małych wodospadów. W plebiscycie dziennika Rzeczpospolita szumy na Tanwi zostały uznane jako jeden z "7 Cudów Polskiej Natury". Na „popas” zatrzymaliśmy się w kultowym barze u „ Gargamela”.

Następnie, poprzez rozległe łąki i trzcinowiska nadrzeczne, liczne pomosty i kładki nad szemrzącymi potokami, w miejscu gdzie potok Jeleń wpada do Tanwi, dotarliśmy do Grodziska zwanego „Kościółkiem”. Jest to wzniesienie o stromych zboczach położone w widłach dolin Tanwi i Jelenia okolone dokoła bagnami, na którym w XII-XIII w. znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko, następnie na początku XVII w. na wzgórzu powstała cerkiew unicka z klasztorem bazylianów. W 1748 r. zamieniono ją na kościół św. Jana Nepomucena , ale z powodu odległego miejsca nie cieszył się dużą frekwencją i w 1796r. został rozebrany. Podczas powstania styczniowego oraz ostatniej wojny na wzgórzu ukrywali się powstańcy i partyzanci. Wydarzenia te upamiętnia krzyż i pomnik, znajdujące się na szczycie wzgórza.

Następnie stromym zboczem schodziliśmy po wystających korzeniach drzew do wąwozu. Stojąc na kładce można się tu poczuć jak w Puszczy Amazońskiej. Niepowtarzalny klimat wytworzony jest przez paprocie, bagienną roślinność rozlewiska oraz olbrzymie jodły na zboczach wąwozu. Dalej wędrując przez stare bory rezerwatu dotarliśmy do pomnika przyrody nieożywionej – wodospadu na potoku Jeleń o wysokości 1,5 m.

Stąd było już niedaleko do końcowego etapu naszej wędrówki – Suśca – małej, pełnej uroku miejscowości Roztocza. Przed udaniem się do lokalnej restauracji na regionalne posiłki („golasy”, zupę kurkową itp.), za przyzwoleniem i przewodnictwem tamtejszego proboszcza zwiedziliśmy kościół p.w. Św. Jana Nepomucena w Suścu , wzniesiony w latach 1862-1868 z elementów pochodzących z rozebranej cerkwi unickiej znajdującej się niegdyś na wzgórzu Zamczysko.

W Suścu wsiedliśmy do szynobusu, który po ponad dwóch godzinach dowiózł nas przez najpiękniejsze zakątki Połudnoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego do Muniny. Już sama podróż jest atrakcją turystyczną. Z okien szynobusu, przy zachodzącym słońcu z jednej strony wagonu a okazałej tęczy z drugiej, podziwialiśmy przepiękne roztoczańskie pejzaże. Aż prosi się na zakończenie zacytować słowa Marka Wiśniewskiego, znawcy regionu, autora przewodników o Roztoczu:

„Roztocze Wschodnie – kraina zapomniana przez Boga, ludzi…

Kresy dzisiejszej Rzeczpospolitej i Unii Europejskiej.

Sine wzgórza, polany opustoszałe po dawnych mieszkańcach, białe przydrożne krzyże,

umierające cerkwie…

I krajobrazy... Krajobrazy jakich już nie ma w dzisiejszej Polsce, może tylko w Bieszczadach.

A kiedy słońce zachodzi nad wschodnim Roztoczem i powleka krwistą czerwienią świerkowe lasy,

Chciałoby się tu wrócić jeszcze raz… na kresy Europy i Rzeczpospolitej”Z pewnością jeszcze tu wrócimy.

Dziękuję wszystkim uczestnikom rajdu, szczególnie kol. Andrzejowi Klimczakowi, który przygotował i z nami przemierzył ten piękny szlak.

Relacje spisał: kol. Andrzej Ukleja
Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.

 


 

2017-07-03

 

W miesiącach wakacyjnych tj. lipiec i sierpień nie będzie zebrań klubowych.

 


 

2017-06-22

 

Klub Górski PTTK „Karpaty” oraz organizator i prowadzący rajd zapraszają w dniu 8 lipca 2017r. na rajd pieszy urokliwymi szlakami Roztocza Wschodniego na trasie:

Narol –Młynki – rez. Las Bukowy – Huta Szumy – Rebizanty – przejście przez rezerwat Nad Tanwią – wzgórze Kościółek (252 m) – potok Jeleń – Susiec.

Program:
Wyjazd z Przemyśla w sobotę 08.07.2017r. o godz. 6.28 pociągiem do Jarosławia, stąd o godz. 8.00 busem firmy AFAR jedziemy do Narola. Na trasę wyruszamy około 9.30. Trasa około 25 km łatwa: drogi piaszczysto-asfaltowe i piaszczysta ścieżka prowadząca przez najpiękniejsze okolice szumów rzeki Tanew i potoku Jeleń. W Narolu i Suścu istnieje możliwość zakupu artykułów spożywczych.

Powrót szynobusem z Suśca wyjazd 18.13, przyjazd do Muniny 20.38. Tu przesiadka na pociąg do Przemyśla o godz. 21.01, przyjazd do stacji Przemyśl Gł. 21.43. Całkowity koszt powrotu do Przemyśla 25,50zł. W wypadku przejazdu większej grupy istnieje możliwość zakupu biletu zbiorowego dla 4 osób na hasło „Ty i raz, dwa, trzy”. Osoby posiadające zniżki na pociągi REGIO proszone są o zaopatrzenie się w stosowne dokumenty.

Wszystkie przejazdy uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: odpowiednie obuwie i odzież dostosowaną do pogody, dokument tożsamości (członkowie PTTK również legitymację). Wymagana dobra kondycja fizyczna.
Organizacja i prowadzenie – kol. Andrzej Klimczak, współpraca - Klub Górski PTTK „Karpaty”.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zgłoszenia telefoniczne (166785374) lub osobiście w biurze O/PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 .
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie rajdu, dlatego też proszę śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu.

 


 

2017-06-21

 

Fotorelacja z rajdu rowerowego z dnia 2017-06-17 do pooglądania tutaj

 


 

2017-06-21

 

Rajd Pogórzu Strzyżowskim „Brzanka i Liwocz, czyli Pogórze Ciężkowickie w dwa dni - odwołany

 


 

2017-06-13

 

Klub Górski PTTK „KARPATY” zaprasza na kolejny rajd po Pogórzu Strzyżowskim „Brzanka i Liwocz, czyli Pogórze Ciężkowickie w dwa dni”.
W ostatni weekend czerwca  tj. 24-25 odbędzie się dwudniowy rajd klubowy. Naszą wędrówkę rozpoczniemy w Bieździedzy, ostatniej miejscowości na trasie poprzedniej wycieczki. Przez Nawsie Kołaczyckie dotrzemy  do miasteczka Kołaczyce. Następnie, przekraczając rzekę Wisłoka pożegnamy się z Pogórzem Strzyżowskim i  rozpoczniemy dalszą część wędrówki żółtym szlakiem, tym razem już na Pogórzu Ciężkowickim. Pierwszego dnia wycieczki pokonamy ok.21-kilometrową trasę, zdobywając najwyższe wzniesienie Pogórza - górę Liwocz (562 m n.p.m.) z wieżą widokową umożliwiającą podziwianie rozległych panoram, a także góry:  Kamińską, Mały Liwocz i Rysowany Kamień. Pierwszy dzień wędrówki zakończymy w Wisowej, skąd udamy się busem na nocleg do Biecza. W tym wyjątkowym miasteczku, często zwanym „małym Krakowem”, w wolnym czasie można  pooglądać cenne zabytki, m.in. imponującą kolegiatę Bożego Ciała, ratusz z 56-metrową wieżą, w podziemiach której znajdowało się  więzienie, tzw. turma, Dom Marcina Kromera, Dom Zbója Becza i Dom z basztą, średniowieczne mury obronne z barbakanem i basztami. Drugiego dnia będziemy kontynuować wędrówkę przez Park Krajobrazowy Pasma Brzanki, zdobywając podczas 25-kilometrowej wycieczki m.in. Gilową Górę, Ostry Kamień, Wielką Górę, Brzankę (534 m n.p.m.) - najwyższe wzniesienie na drugim etapie naszej trasy, z wieżą widokową na polanie poniżej szczytu, oraz górę Nosalową. Zejdziemy do Siedlisk, w których kończy się żółty szlak, i po przekroczeniu rzeki Białej będziemy przez chwilę na terenie Pogórza Rożnowskiego. Zapraszamy do udziału! Zapisy z wpłatą w wysokości 63zł. dla członków PTTK / 75zł. dla pozostałych osób przyjmowane są  do dn. 21.06.2017 r. (środa) w siedzibie naszego Oddziału przy ul. Waygarta 3 w Przemyślu, tel. 16 678 53 74.  Zbiórka o godz. 6.20 na przystanku MPK ul.Piłsudskiego (koło budynku Nr 11)  , wyjazd 6.30. Wpisowe nie obejmuje ceny noclegu i wyżywienia. Nocleg jest zarezerwowany w schronisku PTSM w Bieczu. Cena noclegu 22zł. Pokoje 2 i 3 osobowe / 1 łazienka na 10 osób.

 


 

2017-06-12

 

Relacja z rajdu rowerowego Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z cyklu „Poznaj ciekawostki przyrodnicze Podkarpacia” 10.06.2017.
Przemyscy cykliści organizując rajd rowerowy mieli ma celu poznanie ciekawych osobliwości przyrodniczych położonych w okolicy Birczy, a zwłaszcza ścieżki przyrodniczej położonej w rezerwacie „Krępak” oraz Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Birczańskie”.
Start nastąpił w sobotę 10 czerwca w godzinach rannych. Jadąc przez Wapowce, Olszany, Krzeczkową, a następnie mijając położony w pobliżu trasy szczyt góry Panieński Czub dotarli do parkingu usytuowanego przy drodze krajowej nr 28. Usytuowany jest tam początek ścieżki przyrodniczo - dydaktycznej „Krępak”. Teren rezerwatu urozmaicony jest głębokimi dolinami potoków i stromo opadającymi w ich kierunku zboczami. Cykliści wędrując ścieżką mieli okazję zauważyć piętrowy układ roślinności, typowy dla lasów pierwotnych i naturalnych. Szczególną uwagę zwrócili na odnawiającą się w sposób naturalny jodłę, która w rezerwacie dorasta do 50 m wysokości. Ścieżka, ze swoimi trudnościami terenowymi wywarła na cyklistach duże wrażenie, nieskażona przyroda i jej bogactwo sprawiło, że uczestnikom rajdu nie spieszyło się z opuszczeniem tego ciekawego miejsca.
Następnie kolarze skierowali się do miejsca wypalania węgla drzewnego, a następnie jadąc drogą gruntową zagłębili się w kompleks leśny zwany „Czarny Las”. Po drodze robili przystanki aby podziwiać piękno krajobrazu i przyrody. Urozmaicona rzeźba terenu, mozaika siedlisk leśnych, zbocza porośnięte jodłą i bukiem sprawiają, że jest to jeden z najpiękniejszych zakątków Podkarpacia Jadąc szybkim zjazdem dotarli do Chołowic, a następnie przez Śliwnicę, Krasiczyn osiągnęli metę w Przemyślu.
Była to bardzo udana wycieczka rowerowa. Pogoda w dniu tym dopisała, było ciepło i słonecznie.
W rajdzie wzięło udział 8 rowerzystów i jedna rowerzystka, w tym kolega Jacek, który specjalnie na ta imprezę turystyczną przyjechał z Jarosławia. Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz

 2017-06-12

 

Relacja z rajdu pieszego Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” z cyklu „Połoninki Pogórza Przemyskiego” – cz. I Połoninki Kalwaryjskie i Makowskie10.06.2017r.

W dniu 10.06.2017r. grupa 15 osób, przeważnie członków KG Karpaty, ale również sympatyków klubu przebyła 16-to kilometrową trasę rajdu z Nowych Sadów do Makowej. Na początku zwiedziliśmy cerkiew pw. św. Jerzego Męczennika z 1655r. zbudowaną na wzgórzu kończącym grzbiet góry biegnący do Pacławia, gdzie w IX-XI w. znajdowało się wczesnośredniowieczne grodzisko. Zwiedziliśmy pozostałości fortyfikacji, majdan, a także kamienny obelisk posadowiony na wschodnim narożniku bastionu. Zwiedziliśmy też stary cmentarz, umiejscowiony przy cerkwi w południowej części fortyfikacji. Pierwsze kilometry rajdu przebiegały przez starą, nieistniejącą już wieś Siedlisko. Obecnie jest to przysiółek Nowych Sadów, miejsce zamieszkania trzech rodzin. Stamtąd przez Ubocz dotarliśmy do kulminacji Połoninek Kalwaryjskich – Mandżochy (471 m.n.p.m.) i Żytnego (506 m.n.p.m.). Korzystając z pięknej pogody podziwialiśmy dookolne panoramy na okoliczne wzgórza aż po Ukrainę, wypoczywaliśmy wśród łanów kwitnących kwiatów, a poniżej w lesie zbieraliśmy okazałe prawdziwki! Podczas marszu byliśmy pod baczną obserwacją polskich pograniczników, znajdowaliśmy się przecież w strefie nadgranicznej. Przy kapliczce i krzyżu u podnóża Żytnego wspominaliśmy naszych kolegów, którzy wędrują już po niebieskich połoninach.
Dalej wędrowaliśmy niebieskim szlakiem do Paportna, nieistniejącej wsi w dolinie na południe od Kalwarii Pacławskiej. Do naszych czasów zachował się cmentarz z ciekawymi nagrobkami. Następnie przez nieistniejącą wieś Sopotnik (pozostał po niej odnowiony drewniany przydrożny krzyż) dotarliśmy do Leszczyn, dawnej wsi w której zachowała się drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Św. Mikołaja, po 1990r. odnowiona z przeznaczeniem na kościół filialny. Stąd skręciliśmy poprzez łany kwitnących traw na pełne uroku Połoninki Makowskie z wyniesieniami: Leszczyńska Góra(462 m.n.p.m.), Łysa (441 m.n.p.m.), Bryłowa (397 m.n.p.m.) oraz Makowska Góra (374 m.n.p.m.). O tej porze roku Połoninki okrywały się kobiercem różnokolorowych kwiatów. Cóż za widoki na Pogórze Przemyskie! Z Makowskiej Góry zeszliśmy aby zobaczyć stary i zapomniany już ewangelicki cmentarz w Makowej, na którym zachowały się nieliczne nagrobki.
Pełni niezapomnianych wrażeń powróciliśmy busem z Makowej do Przemyśla.
Dziękuję wszystkim za udział w rajdzie. Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.
Relację spisał: Andrzej Ukleja


 

2017-06-07

 

KG PTTK "KARPATY" zaprasza na rajd rowerowy z cyklu ,,Poznaj ciekawostki przyrodnicze Podkarpacia”
Regulamin rajdu
1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,, Karpaty ” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl – Olszany – Krzeczkowski Mur –
rez. przyr. Krępak – Czarny Las – Chołowice - Krasiczyn – Przemyśl (ok. 75 km).
Zbiórka uczestników w dn. 10.06.2017 r. (sobota) o godz. 7.45 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 8.00. Ocena trudności: dość trudna.

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Obcowanie z przyrodą
Zwiedzanie obiektów i zdobywanie punktów do odznaki krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 15 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.

Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej.
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-06-05

 

Na środowym spotkaniu KG (07 czerwca) będzie wyświetlony film krajoznawczy "Śladami Trylogii Sienkiewicza". Na pokaz filmu zapraszamy wszystkich członków klubu jak i sympatyków. 

 


 

2017-05-30

 

                       Relacja z rajdu po Pogórzu Strzyżowskim
           „Przez najwyższe wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego”
W dniu 25 maja br. pokonaliśmy 29 kilometrowy odcinek żółtego szlaku. Wyruszyliśmy z miejscowości Niewodna (czyli z miejsca gdzie m-cu marcu zakończyliśmy poprzedni rajd) i udaliśmy się do miejscowości Bieździeżdza. Szlak poprowadził nas polnymi drogami (fragmentami pokrytymi asfaltem) poprzez Szufnarową, fragmentem lesistego pasma Klonowej Góry. W rezerwacie Góry Chełm odbiliśmy ciut od żółtego szlaku by pooglądać drewnianą kapliczkę. Następnie leśną ścieżką udaliśmy się na Górę Chełm (528m n.p.m.) i z wdrapaliśmy się na najwyższe wzniesienie Pogórza Strzyżowskiego, Bardo (534 m n.p.m.). Kolejnymi miejscowościami na naszej trasie były Huta Gogołowska , Gogołów, w którym zobaczyliśmy cenny drewniany kościół pw. św. Katarzyny z XVII wieku, oraz Bieździedza z zabytkowym XV-wiecznym kościołem pw. Świętej Trójcy. Po „złapaniu oddechu” w drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Stępinie by zwiedzić Żelbetowy schron tunelowy i w Wiśniowej celem pooglądania wspaniałego parku i 650 letniego dębu Józef , który został wybrany Europejskim Drzewem Roku. Fotki z rajdu do pooglądania
tutaj


 

2017-05-30

 

                         Klub Górski PTTK „Karpaty” w Przemyślu
zaprasza na rajd pieszy z cyklu „Połoninki Pogórza Przemyskiego” Część I – Połoninki Kalwaryjskie i Makowskie

Program:
Wyjazd z Przemyśla w sobotę (10 czerwca br.) autobusem ze stacji PKS o godz. 7.20 do Nowych Sadów. Przejście piesze:
Nowe Sady – Siedlisko – Ubocz – Połoninki Kalwaryjskie ( Mandżocha -471 m.n.p.m., Żytne - 506 m.n.p.m.) – Sopotnik – Leszczyny – Leszczyńska Góra (462 m.n.p.m.) – Łysa (441 m.n.p.m.) – Bryłowa (397 m.n.p.m.) – Makowska Góra (374 m.n.p.m.) – Makowa.
18 km., 21 pkt do GOT.
Powrót autobusem kursowym PKS lub busem w godzinach popołudniowych.
Organizacja i prowadzenie – kol. Andrzej Ukleja.
Ubezpieczenie NNW obejmuje członków PTTK z opłaconą składką na 2017r. Pozostałe osoby ubezpieczają się we własnym zakresie.
Zgłoszenia telefoniczne (166785374) lub osobiście w biurze O/PTTK w Przemyślu, ul. Waygarta 3 .
Koszty przejazdu uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w programie rajdu, dlatego też proszę śledzić ewentualne ogłoszenia na stronie internetowej Klubu.
Serdecznie zapraszamy członków i sympatyków Klubu.

 


 

2017-05-24

 

Dnia 07 czerwca 2017r. (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG "KARPATY" na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-05-24

 

Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego „Karpaty” zaprasza na:
Wędrowny Obóz Rowerowy po Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

                           SZLAKIEM ORLICH GNIAZD
                               01.07.2017 – 04.07.2017


Regulamin obozu
1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego “Karpaty”, 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 0 16/ 678 53 74, http://przemysl.pttk.pl
Kierownik obozu: przodownik turystyki kolarskiej Jan Paradysz

2. Program obozu
Jest to impreza turystyczna o charakterze krajoznawczo – wypoczynkowym.
* Dzień pierwszy 01.07.2017 ( sobota ): przejazd PKP wraz z rowerami do Częstochowy
zwiedzanie klasztoru na Jasnej Górze a następnie przejazd rowerami przez: Olsztyn., Zrębice,
przyjazd do Złotego Potoku na nocleg.
Etap dzienny - ok 40 km.

* Dzień drugi 02.07.2017 ( niedziela ): przejazd przez: Ostrężnik, Żarki, Mirów, Bobolice, rez. przyr. Górę Zborów, Rzędkowice, Morsko, Skarżyce, przyjazd do Podzamcza na nocleg.
. Etap dzienny - ok. 75 km

* Dzień trzeci 03.07.2017 poniedziałek ): przejazd przez: Smoleń, Bydlin, Klucze - Pustynia Błędowska, Rabsztyn, Olkusz, Pieskowa Skała, Ojców, jaskinia Wierzchowska, przyjazd do Łaz k. Jerzmanowic na nocleg.
Etap dzienny - ok 80 km

* Dzień czwarty 04.07.2017 ( wtorek ): przejazd przez: dolina Będkowska, Czerna, Krzeszowice, Rudno, dolina Mnikowska, Tyniec, Kraków, powrót PKP do Przemyśla
Etap dzienny - ok.70 km.

3. Noclegi
Planuje się organizację noclegów w oparciu o bazę Polskiego Towarzystwa Schronisk
Młodzieżowych i gospodarstw agroturystycznych. Ceny zarezerwowanych noclegów ( bez
pościeli wahają się w granicach ok. 25 zł/ osobę ). Zaleca się zabranie ze sobą śpiworów.

4. Warunki uczestnictwa
Wymagane jest dobre ogólne przygotowanie fizyczne. Rajd jest ogólnodostępny, przeznaczony
dla miłośników podróży rowerowych. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem
rodziców lub opiekunów.

5. Zgłoszenia
Udział w obozie należy zgłosić w Biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel/ fax: 16/678 53 74
Termin zgłoszeń upływa z dniem 29.05.2017. Kwalifikacji uczestników dokona kierownik
obozu po rozmowie kwalifikacyjnej do dn. 31.05.2017. Prosimy o pozostawienie nr telefonu
przy zgłoszeniu na obóz.

6. Koszt obozu
Każdy z uczestników pokrywa koszty we własnym zakresie: wyżywienia, noclegu, przejazdu
PKP, biletów wstępu do muzeów, inne. Organizator nie pobiera opłaty za prowadzenie obozu.
Zaleca się przeznaczenie kwoty ok.80 zł na bilety wstępu do muzeów, zamków, jaskiń.

7. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy obozu będący członkami PTTK są ubezpieczeni w ramach opłaconej składki, natomiast ci, którzy nie należą do Towarzystwa ubezpieczają się od NNW we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: rower z bagażnikiem wyposażony zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości
( członkowie PTSM legitymację ), zapasową dętkę lub łatki.
Organizator zachęca do jeżdżenia na rowerze w kasku kolarskim.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne dostosowane do warunków terenowych.

8. Postanowienia końcowe
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.

Po doborze uczestników na obóz, kierownik na spotkaniu organizacyjnym przed wyjazdem omówi wszelkie aspekty dotyczące: spraw sprzętowych, ubioru, organizacji i szczegółowym przebiegu obozu, techniki jazdy, ubezpieczeń, wyżywienia, zwiedzania itd.

Zapraszamy do udziału w obozie wędrowym.

Organizator

 


 

2017-05-23

 

Relacja z rajdu rowerowego „Szlakiem sanktuariów Maryjnych Podkarpacia - Tuligłowy” 20.05.2017 r.
Sobota 20 maja – piękna, słoneczna pogoda, temperatura powyżej 20o C, warunki idealne do uczestnictwa w wycieczce rowerowej. Przemyscy cykliści nie mogli przepuścić takiej okazji. Rano o godz. 8, grupa 21 „zakręconych” na turystykę kolarską spotkała się na Placu Orląt Przemyskich aby wziąć udział w rajdzie do Sanktuarium Maryjnego w Tuligłowach. Trasa przejazdu do celu podróży . przebiegała początkowo drogami asfaltowymi, o małym natężeniu ruchu drogowego a po minięciu Bełwina, drogami leśnymi, co przysporzyło turystom dużo frajdy. Przy sanktuarium zarządzono postój połączony ze zwiedzeniem tego ciekawego miejsca kultu, oraz z odpoczynkiem. Jednocześnie padła propozycja połączona z prośbą, aby trasę wydłużyć o miejscowość Pruchnik z zabytkową małomiasteczkową XIX w. zabudową, wraz z wieżą widokową. Bowiem, nie wszyscy uczestnicy rajdu mieli okazję odwiedzić na rowerze tą ciekawą miejscowość. Po pokonaniu dość wymagającego podjazdu dotarli na wzgórze Korzenie, gdzie usadowiona jest drewniana wieża widokowa. Rozległa, pełna panorama Pogórza urzekła uczestników rajdu. Droga powrotna do mety w Przemyślu przez Wolę Węgierską, Bełwin prowadziła w towarzystwie lasu, drogami całkowicie pozbawionego ruchu drogowego.
Zdaniem uczestników był to udana impreza rowerowa, ciekawa pod względem krajoznawczym, połączona z odpoczynkiem na łonie natury. Jednakże nie wszyscy cykliści będą tak mile wspominali rajd. Podczas przejazdu dwóm rowerzystom przytrafiły się awarie rowerów, które uniemożliwiły im kontynuowanie jazdy.
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz. Fotki z rajdu do pooglądania tutaj.

 


 

2017-05-22

 

Relacja z rajdu rowerowego „Poznaj Ziemię Przemyską” 01.05.2017 r.
Na terenie Ziemi Przemyskiej jest sporo różnych osobliwości krajoznawczych. Tym razem przemyscy cykliści stowarzyszeni w Sekcji Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego postanowili zwiedzić tereny położone na północ od miejsca zamieszkania.
W poniedziałek 1 maja przy chłodnej i wietrznej pogodzie 18 rowerzystów wyruszyło w kierunku Maćkowic. Tuż przed Rokietnicą odbili na Tapin, gdzie droga asfaltowa pozbawiona niemal całkowicie ruchu samochodowego sprawiła uczestnikom rajdu dużą frajdę. Po minięciu Dobkowic i Zamiechowa skierowali się na drogę gruntową, która prowadząc w otoczeniu pół uprawnych doprowadziła rowerzystów do miejscowości Zamojsce, a następnie Radymna. Tam na rynku zrobili postój połączony z odpoczynkiem i spożyciem posiłku. Dalsza trasa rajdu prowadziła przez miejscowości Święte, Sośnicę z ruinami renesansowego dworu obronnego Komarnickich. Po dotarciu do Nizin wjechali na trasę Green Velo, która zaprowadziła ich do mety w Przemyślu. Łącznie tego dnia przejechali dystans 70 kilometrów
Był to udany rajd, który dał cyklistom dużo zadowolenia. Pogoda w momencie startu nie rozpieszczała uczestników, lecz w miarę przejechanych kilometrów systematycznie się poprawiała, aż do ukazania się słońca w pełnej krasie.
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz. Fotki z rajdu do poogladania
tutaj.

 


 

2017-05-15

 

Zaproszenie na Rajd Klubowy "Przez najwyższe wzniesienia Pogórza Strzyżowskiego"

28 maja 2017r. (niedziela) pokonamy wspólnie kolejny, ok. 25-kilometrowy odcinek żółtego szlaku na Pogórzu Strzyżowskim. Wyruszymy z Niewodnej, w której zakończyliśmy nasz poprzedni rajd. Tym razem czeka nas wędrówka m.in. przez Szufnarową i fragment lesistego Pasma Klonowej Góry na terenie Czarnorzecko-Strzyżowskiego Parku Krajobrazowego. Zdobędziemy owiane legendami, tajemnicze wzgórze Chełm (528 m n.p.m.), a także najwyższe wzniesienie Pogórza Strzyżowskiego, Bardo (534 m n.p.m. ). Kolejnymi miejscowościami na naszej trasie będą Huta Gogołowska, Gogołów, w którym zobaczymy cenny drewniany kościół pw. św. Katarzyny z XVII wieku, oraz Bieździedza z zabytkowym XV-wiecznym kościołem pw. Świętej Trójcy, ostatni punkt wycieczki pieszej. W drodze powrotnej zatrzymamy się w miejscowości Wiśniowa gdzie pooglądamy dwór klasycystyczny z przełomu XVIII i XIX wieku, barokową oficynę z XVIII wieku, stajnie podworskie z XVIII wieku, oraz zabytkowy park z szeregiem kilkusetletnich drzew objętych ochroną pomnikową (wśród nich - Dąb Józef , który ma 650 lat, 30 m wysokości i 675 cm obwodu). Zapraszamy wszystkich chętnych! Zapisy z wpłatą wpisowego w wysokości: 40 zł. (członkowie PTTK ), 45 zł. (pozostałe osoby) przyjmowane są w biurze naszego Oddziału przy ul. Waygarta 3, tel. 16 678 53 74 do dnia 25 maja br. Zbiórka o godz.
6.20 na przystanku MPK ul.Piłsudskiego (koło budynku Nr 11)  , wyjazd 6.30.

 


 

2017-05-15

 

PTTK zaprasza na rajd rowerowy z cyklu ,,Szlakiem Sanktuariów Maryjnych Podkarpacia - Tuligłowy”
Regulamin rajdu

1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,, Karpaty ” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl, Bełwin, Wola Maćkowska, Wola Rokietnicka, Tuligłowy, Czelatyce, Rokietnica, Maćkowice, Przemyśl (ok. 70 km).
Zbiórka uczestników w dn. 20.05.2017 r. (sobota) o godz. 800 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 815.

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Poznanie historii, zabytków architektury sakralnej oraz walorów krajoznawczych Ziemi Przemyskiej.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości, suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 18 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Sekcja Turystyki Rowerowej
Zapraszamy !!!!

 


 

2017-05-08

 

Relacja z rajdu Klubu Górskiego PTTK „Karpaty” do Jeziorek Duszatyńskich
W dniu 06.05.2017r. grupa 22 członków i sympatyków Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”, w ramach uroczystych obchodów z okazji 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60. rocznicy ustanowienia rezerwatu „Zwiezło", wyruszyła na trasę Wysokim Działem z Turzańska przez Chryszczatą, Jeziorka Duszatyńskie do Duszatyna.
Z Przemyśla wyjechaliśmy wynajętym busem, który zawiózł nas na miejsce startu do Turzańska. Tam zwiedziliśmy cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki panu Aleksandrowi, który udostępnił cerkiew do zwiedzania oraz wygłosił krótki wykład, poznaliśmy historię i zabytki tej pięknej budowli z 1803r.
Rajd rozpoczęliśmy przy pięknej pogodzie z Przełęczy na Karczmisku (609 m n.p.m.), następnie wędrowaliśmy szlakiem niebieskim przez Hruń (830 m n.p.m) na Chryszczatą (998 m n.p.m.). Tam „dopadła” nas burza z piorunami, ulewnym deszczem i gradem. Jednak każdy z nas posiadał odpowiednią odzież przeciwdeszczową, więc bardzo nie zmokliśmy, a burzę potraktowaliśmy jako jeszcze jedną górską przygodę, która tylko dodała hartu wszystkim uczestnikom. Z Chryszczatej ruszyliśmy czerwonym szlakiem do Jeziorek Duszatyńskich, gdzie zorganizowany był zlot gwieździsty PTTK. Wypogodziło się. Podziwialiśmy las w pełnej jego krasie – soczystą świeżą zieleń, wezbrane po burzy górskie potoki, refleksy światła na kroplach spływających z zielonożółtych bukowych liści. Wdychaliśmy świeże, zjonizowane powietrze. W dobrych nastrojach dotarliśmy do Jeziorek Duszatyńskich aby podziwiać ich tajemniczy, magiczny urok i ten niepowtarzalny malachitowo – szmaragdowy kolor. Stąd było już niedaleko do Duszatyna, wędrowaliśmy wzdłuż potoku Olchowatego, po drodze należało pokonać kilka większych i mniejszych wezbranych potoków. Naszym przewodnikiem była kol. Jola Kawalec, która w profesjonalny sposób prowadziła grupę, przekazując nam ciekawe informacje o mijanych miejscach i ich historii.
W Duszatynie uczestniczyliśmy w obchodach z okazji 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60. rocznicy ustanowienia rezerwatu „Zwiezło". Rozstawiono namiotowe stoiska dla publiczności (m.in. Lasy Państwowe, Straż Pożarna), odbywały się biegi długodystansowe, zawody drwali, pokazy ratownictwa drogowego, GOPR-u, tyrolka, konkursy, zabawy i inne atrakcje. Można było posłuchać występów zespołów, bardów i piosenkarzy, którzy prezentowali poezję śpiewaną i piosenki turystyczne.
Panie z Gminnego Ośrodka Kultury w Komańczy poczęstowały każdego z nas pysznym bigosem. Spotkaliśmy wielu kolegów i koleżanek z zaprzyjaźnionych PTTK-ów z terenu Podkarpacia.
W godzinach wieczornych, pełni pozytywnych wrażeń, dotarliśmy busem do Przemyśla.
Dziękujemy wszystkim za wspólną wędrówkę. Zapraszamy na kolejne rajdy organizowane przez nasz Klub. Galeria zdjęć z rajdu tutaj
Zarząd KG „Karpaty”
Relację spisał kol. Andrzej Ukleja

 


 

2017-05-05

 

Relacja z rajdu „Rowerem z Biało – Czerwoną” 02.05.2017r.
Wtorek 02.05.2017 Dzień Flagi Państwowej był dniem pracy, lecz duże grono przemyskich cyklistów stawiło się na starcie rajdu, aby w ten sposób zamanifestować cześć i przywiązanie do barw narodowych. Postanowiono dzień ten uczcić aktywnie, biorąc udział w rajdzie rowerowym zorganizowanym przez Polskie Towarzystwo Turystyczno – Krajoznawcze przy współudziale Urzędu Miasta Przemyśla.. O godzinie 10 na placu Orląt Przemyskich, przy dźwiękach orkiestry odbyła się uroczystość podniesienia Flagi Państwowej. Następnie w sposób uroczysty harcerze wraz ze strzelcami przenieśli 50 metrową flagę państwową do Rynku Starego Miasta, gdzie nastąpiło jej złożenie i przekazanie do ratusza.
Pan Prezydent Robert Choma po krótkim, patriotycznym przemówieniu dał sygnał do startu. Grupa 29 cyklistów z zgodnie z przepisami ruchu drogowego, w tempie turystycznym, skierowała się trasą Green Velo do Wyszatyc, a następnie Walawy. Stąd drogami o bardzo małym natężeniu ruchu samochodowego i drogami gruntowymi dotarli do Małkowic i Żurawicy. W Buszkowicach wykorzystując ponownie trasę wschodniego szlaku rowerowego dotarli do mety w Przemyślu.

Peleton rowerzystów godnie prezentował się na trasie przejazdu, wielu uczestników przywdziało ubiory w barwach narodowych, a wszystkim kolarzom na rowerach powiewały chorągiewki biało-czerwone
Relację spisał i zdjęcia wykonał: Jan Paradysz. Galeria zdjęć z rajdu
tutaj

 


 

2017-05-05

 

Dziś na Cmentrzu na Zasaniu pożegnaliśmy naszego klubowego kolegę Tomka Sykałę. Dziękujemy wszystkim , którzy przybyli by towarzyszyć Jemu w ostatniej drodze... Galeria tutaj

 


 

2017-05-04

Z wielkim smutkiem zawiadamiam, że odszedł od nas Tomek Sykała, długoletni członek Klubu Górskiego PTTK „Karpaty”, wspaniały kolega i towarzysz wspólnych wędrówek.
Pogrzeb odbędzie się w dniu 5 maja 2017r. o godz. 13.00 na Cmentarzu na Zasaniu w Przemyślu.
Andrzej Ukleja

 


 

2017-04-28

 

PTTK o/Przemyśl oraz KG KARPATY zaprasza na rajd rowerowy „Poznaj Ziemię Przemyską”

Regulamin rajdu

1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Koło Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,,Karpaty” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Rajd rowerowy przebiegać będzie na trasie: Przemyśl, Maćkowice, Tapin, Zamiechów, Radymno, Sośnica, Niziny, Wyszatyce, Przemyśl (ok. 65 km).
Ocena trudności: łatwa.
Zbiórka uczestników w dn. 01.05.2017 r. (poniedziałek) o godz. 9.00 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 9.15

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku. Poznanie historii, zabytków oraz walorów krajoznawczych Ziemi Przemyskiej. Zdobywanie punktów do odznaki turystyczno – krajoznawczej ,,Znam Ziemię Przemyską”.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie. Wymagane jest dobre przygotowanie fizyczne.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), suchy prowiant, zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 18 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.
Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!
Koło Turystyki Rowerowej
ZAPRASZAMY ! ! !

 


 

2017-04-27

 

Klub Górski PTTK „Karpaty”
zaprasza na rajd pieszy do Jeziorek Duszatyńskich w Bieszczadach w dniu 06.05.2017r (sobota)
W nawiązaniu do obchodów 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60-tej rocznicy utworzenia rezerwatu przyrody „Zwiezło", które odbędą się 06 maja 2017 r. w Duszatynie i przy Jeziorkach Duszatyńskich, Klub Górski PTTK „Karpaty” zaprasza na rajd klubowy trasą nr 2: Turzańsk
Przełęcz na Karczmisku 609 m n.p.m. (nad Turzańskiem) – Hruń (830 m n.p.m.) – Chryszczata (998 m n.p.m.) –
Jeziorka Duszatyńskie – Duszatyn.
Czas przejścia 4,5 godz., 13 pkt. GOT.
Szlak niebieski, a następnie na prawo szlak czerwony.
W programie: Przejazd busem do Turzańska - zwiedzanie cerkwi w Turzańsku, przejście w/w trasy, udział w obchodach z okazji 110-lecia powstania Jeziorek Duszatyńskich i 60. rocznicy ustanowienia rezerwatu „Zwiezło".        Program na stronie:
http://www.komancza.krosno.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/1M8a/content/duszatynskie-zwiezlo#.WQG8i7j5M6B
Koszt przejazdu ok. 30 zł. przy liczbie co najmniej 15 osób, ok. 25 zł. przy liczbie 20 osób – płatny indywidualnie w busie. Zapisy telefonicznie lub osobiście w biurze PTTK w Przemyślu do dnia 04.05.2017r.
Wyjazd z parkingu obok pomnika Orląt Przemyskich w dniu 6.05.2017r. (sobota) o godz. 8.00 Przewidywany powrót do Przemyśla ok. godz. 20.00
Organizator rajdu: kol. Andrzej Ukleja
Przewodnik: kol. Jolanta Kawalec

Zapraszamy
Z turystycznym pozdrowieniem – Zarząd KG PTTK „Karpaty”

 


 

2017-04-27

 

Dnia 10 maja 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


2017-04-15

kartka


 

2017-03-26

 

Nie zważając na prognozy pogody w 16 osobowym składzie udaliśmy się na kolejny pieszy rajd Klubu Górskiego "KARPATY" PTTK. Dziś celam naszej wędrówki było Pogórze Strzyżowskie, a dokładniej odcinek pomiędzy Czudcem a Niewodną. Pomimo wczesnej pory dodatkowo "wzmocnionej" przez zmianę czasu z zimowego na letni rankiem busem udaliśmy się do Czudca, gdzie kilka minut po wyruszyliśmy na wędrówkę. Po zmianach przebiegu szlaku żółtego dokonanego przez PTTK o/Rzeszów pierwszy odcinek wycieczki odbył się wzdłuż głównej drogi do miejscowości Nowa Wieś, gdzie weszliśmy na szółty szlak, który poprzez Łętownię i Tropie doprowadził nas do celu. W sumie przeszliśmy około 24km delektując się widokami, wypatrując słoneczka na pochmurnym niebie oraz szukając uktytych przez "chochliki" znaków szlaku.  Fotki z rajdu do pooglądania TUTAJ.                                                                                                Andrzej Klimko

 


 

2017-03-26

Sezon rowerowy z Sekcją Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego „Karpaty” PTTK rozpoczął się w tym roku niemal z chwilą nastania kalendarzowej wiosny, bo 25 marca. Na starcie wiosennego rajdu pojawiło się 23 miłośników wycieczek rowerowych, jedna z uczestniczek dojechała na trasie. Dla niektórych uczestników miał być to pierwszy rowerowy wypad, inni natomiast mieli w swoich nogach już dziesiątki przejechanych w tym roku kilometrów. Niemniej jednak, każdy ochoczo wyruszył w trasę, by cieszyć się wiosną, słońcem, wiatrem we włosach i wspólnym towarzystwem.
Grupa udała się w kierunku Młodowic, mijając po drodze Hermanowice i Kupiatycze. W Młodowicach zwiedzili z zewnątrz drewnianą cerkiew prawosławną, a następnie udali się do Kłokowic, gdzie dzięki uprzejmości miejscowego duchownego zwiedzili drewnianą cerkiew prawosławną pw. Opieki MB z pięknym oryginalnym ikonostasem.. Następnie skierowali się do Fredropola, gdzie zwiedzili ruiny renesansowego zamku Komarnickich. Tutaj w sąsiedztwie malowniczych ruin rezydencji nastąpił dłuższy odpoczynek, połączony z posiłkiem. Spokojna okolica, świergot ptaków zachęcały do tego, by w pełni korzystać z uroków wiosny, a tym samym pozwalały zapomnieć o miejskim gwarze
Kolejnym etapem podróży była wieś Kniażyce z drewnianym kościółkiem, obecnie w remoncie, skąd cykliści drogą gruntową udali się do miejscowości Witoszyńce i Grochowce. Z Nehrybki wykorzystując po części drogę dla rowerów dotarli do mety w Przemyślu. Była to udana wycieczka rowerowa, pogoda w dniu tym dopisała, było dość słonecznie i w miarę ciepło.
Duże słowa uznania należą się turystom kolarzom z zaprzyjaźnionego Jarosławia, którzy „na kołach” przyjechali do Przemyśla i wrócili do domu, specjalnie po to, aby towarzyszyć nam w rajdzie Powitania Wiosny. Foty z rajdu do pooglądania TUTAJ
 Jan Paradysz

 


 

2017-03-26

 

Klub Górski „Karpaty” i AGP „ROVIN” Zapraszają na wycieczkę: 29.04 – 03.05 20217 r. Majówka na Świdowcu
swidowiec

Dzień 1. Wyjazd z Przemyśla o godzinie 4:30 dojazd do Medyki, przejście przez przejście piesze granicy. Przejazd busem zapewnionym przez stronę ukraińską do miejscowości Maniawa. Śniadanie we własnym zakresie. Zwiedzanie monastyru. Przejście piesze do Maniawskiego wodospadu (18 m wysokości ) i wodospadów Buhtivetskyh (7 i 10 m wysokości). Długość trasy 15 km. Czas przejścia 5-6 godzin. Przejazd do wsi Jasinia. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 2. Śniadanie. Wyjście na Dragobrat przez góry: Wielki Kociol 1770 m, Stig 1704. Długość trasy 16 km. Czas przejścia 8 godzin. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 3. Śniadanie. Przejście piesze do wsi Kwasy przez góry: Bliźnicaa 1881 m, Stara 1472 m. Długości trasy 19 km. Czas przejścia 8 godzin. Przejazd do Rachowa. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 4. Śniadanie. Przejazd do "Geograficznego Centrum Europy". Przejazd do wsi Dilowe. Połonina Łysocha, Pop Iwan (1938 m) Szczerban (1793 m), Polonynka (1625 m). Długość trasy 17 km. Czas przejścia 6 godzin. Powrót do Rachowa. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 5. Śniadanie. Powrót do Polski. Po drodze wyjście na skały Dobosza we wsi Bubniszcze. Kolacja we własnym zakresie.
Koszt wycieczki:
590 zł – członkowie PTTK 738- zł niezrzeszeni w PTTK
● W ramach ceny zapewnia się: 4 obiadokolacje, noclegi w agroturystyce,4 śniadania, 5 przekąsek obiadowych (prowiant w góry) opiekę przewodnika i pilota, bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Ubezpieczenie wykupione w Polsce (KL 10 000 euro, NNW 2 000 euro, Bagaż 200 euro) Cena nie zawiera:
● pierwszy dzień śniadanie;
● piąty dzień kolacja;

Ważne !!!
Bardzo dobra kondycja fizyczna, odpowiedni ubiór, własna apteczka, własny prowiant (posiłki nie objęte ceną) . 30 dni wcześniej należy przekazać dane zawarte w paszporcie w celu uzyskania pozwolenia na przejście pasmem granicznym.
Zapisy do 8.04.2017

Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu oraz do stosowania się do obowiązujących przepisów celnych.
Zapisy są prowadzone w Biurze O/PTTK ul. Waygarta 3 do dnia 08.04.2017 r. Przy zapisie należy podać dane do ubezpieczenia oraz dokonać opłaty. Osoby zgłaszające się telefonicznie zobowiązane są do wpłat przelewem lub osobiście należności za wycieczkę najpóźniej w terminie 08.04.2017. Po tym terminie będą skreślane z listy uczestników wycieczki.
Organizatorem i pilotem jest Jolanta Kawalec.
ZAPRASZAMY

 


 

2017-03-26

   

Klub Górski „Karpaty” i AGP „ROVIN”
Zapraszają na wycieczkę: 22.04 – 23.04.2017r. (sobota, niedziela). Ukraina Roztocze –Żółkiew- Lwów

Dzień 1.Wyjazd z Przemyśla o godzinie 5:30 dojazd do Medyki, przejście przez przejście piesze granicy. Przejazd busem zapewnionym przez stronę ukraińską do wsi Stradycz. Śniadanie we własnym zakresie. Zwiedzanie kompleksu klasztornego, jaskini. Przejazd do wsi Młynki. Wycieczka po rezerwacie "Roztocze", przejście do klasztoru leśnego w Krechowie. Długość trasy 10 km. Czas przejścia: 3,5 godziny. Zwiedzanie byłego obiektu wojskowego, ale teraz obiektu wypoczynkowego - "Kozulka" Przejazd do Żółkwi. Obiadokolacja. Nocleg. Dzień 2. Śniadanie. Spacer po Żółkwi: zamek, kościół, cerkiew, synagoga. Przejazd do Lwowa. Krótki spacer po Lwowie. Czas wolny. Obiad we własnym zakresie. Powrót do Polski, przejście piesze przez granicę. Przejazd busem do Przemyśla w późnych godzinach wieczornych.Udział w wycieczce wymaga dobrej kondycji fizycznej i odpowiedniego stroju do przejścia pieszego. Koszt wycieczki:
190 zł – członkowie PTTK 236 - zł niezrzeszeni w PTTK
W ramach ceny zapewnia się: obiadokolację, nocleg, śniadanie, opiekę przewodnika i pilota, bilety wstępu do atrakcji turystycznych. Ubezpieczenie wykupione w Polsce (KL 10 000 euro, NNW 2 000 euro, Bagaż 200 euro)
Cena nie obejmuje: śniadania w pierwszy dzień, obiadu w drugi dzień.
Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu oraz do stosowania się do obowiązujących przepisów celnych.
Zapisy są prowadzone w Biurze O/PTTK ul. Waygarta 3 do dnia 19.04.2017 r. Przy zapisie należy podać dane do ubezpieczenia oraz dokonać opłaty. Osoby zgłaszające się telefonicznie zobowiazane są do wpłat przelewem lub osobiście należności za wycieczkę najpóźniej w terminie do trzech dni. Po tym terminie będą skreślane z listy uczestników wycieczki.
Organizatorem i pilotem jest Jolanta Kawalec.

 


 

2017-03-23

 

Dnia 05 kwietnia 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie oraz pokaz zdjęć Jolanty Kawalec ,

                        
- Karpaty Wschodnie -

Początek zebrania o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-03-23

                 

                       PTTK o/Przemyśl   /   KG KARPATY

                              zaprasza na rajd rowerowy
               „Otwarcie sezonu turystycznego -Powitanie wiosny”

Regulamin rajdu
 
1. Organizator
Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze - Sekcja Turystyki Rowerowej Klubu Górskiego
,, Karpaty ” 37 – 700 Przemyśl, ul. Waygarta 3, tel. 16/678 53 74, http://przemysl.pttk.pl

2. Trasa rajdu
Przemyśl, Hermanowice, Fredropol, Kormanice, Grochowce, Pikulice, Przemyśl (ok. 35 km).

Zbiórka uczestników w dn. 25.03.2017 r. (w sobotę) o godz. 1045 na Placu Orląt Przemyskich. Wyjazd o godz. 1100.

3. Cel imprezy
Popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku.

4. Warunki uczestnictwa
Rajd jest ogólnodostępny, mogą w nim wziąć udział miłośnicy spędzania wolnego czasu aktywnie, na rowerze. Osoby niepełnoletnie biorą udział tylko pod nadzorem rodziców lub opiekunów odpowiadających za ich zachowanie.

5. Zgłoszenia
Udział w imprezie należy zgłosić w biurze Oddziału PTTK, ul. Waygarta 3. tel./fax: 16/678 53 74,
lub bezpośrednio przed wyjazdem w trasę u kierownika rajdu.

6. Informacje dodatkowe
Prosimy o sprawdzenie stanu technicznego roweru przed wyruszeniem w drogę.
Uczestnicy rajdu nie będący członkami PTTK ubezpieczają się we własnym zakresie.
Każdy uczestnik powinien posiadać: strój dostosowany do pogody, kurtkę przeciwdeszczową, dokument tożsamości (członkowie PTTK legitymację), zapasową dętkę lub łatki.
Trosce o bezpieczeństwo uczestnik rajdu powinien posiadać bezwzględnie sprawny rower i kask rowerowy.
Tempo jazdy turystyczno – rekreacyjne tj. ok. 15 km/h

7. Postanowienia końcowe
Przed wyjazdem na trasę zobowiązuje się uczestników do zapoznania się z regulaminem rajdu.
Podczas rajdu prosimy o stosowanie się do zaleceń obsługi imprezy.
Uczestnicy zobowiązani są do bezwzględnego przestrzegania zasad ruch drogowego i Karty Turysty.
Uczestnicy biorą udział w rajdzie na własne ryzyko i odpowiedzialność. Organizator nie bierze odpowiedzialności za wypadki powstałe w czasie trwania rajdu oraz za szkody wynikłe w stosunku do uczestników rajdu i osób trzecich.
Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzenia zmian w przebiegu imprezy oraz prawo do ostatecznej interpretacji niniejszego regulaminu.
Szczegółowe informacje o imprezie można otrzymać w biurze Oddziału PTTK w Przemyślu.

Udział w rajdzie jest bezpłatny !!!

 


 

2017-03-06

 

Klub Górski PTTK "Karpaty" zaprasza na rajd klubowy, który odbędzie się w dniu 26 marca br.(niedziela). Zamierzamy kontynuować zapoczątkowaną przez Harnasia w 2014r. wędrówkę żółtym szlakiem przez malownicze Pogórze Strzyżowskie. Pokonamy około 20 kilometrową trasę z Czudca do Niewodnej poprzez Nową Wieś, Łętownię, Tropie i Tułkowice. W drodze powrotnej  (jeśli będzie czas) zatrzymamy się na krótki postój w karczmie Pod Semaforem w Bachórzu. Zapisy do dnia 22 marca (środa) w biurze naszego Oddziału przy ul.Waygarta 3, tel. 16 6785374. Odpłatność: członkowie PTTK - 25zł, pozostałe osoby - 32zł. Zbiórka uczestników o godz. 6.20 przed Oddziałem (ul.Waygarta 3), odjazd godz. 6.30. Zapraszamy.


 

2017-02-21

 

Dnia 01 marca 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-02-06

 

W lutym bieżącego roku Klub Górski Karpaty przy PTTK w Przemyślu obchodzi 15 rocznicę powstania. Z tej okazji,  w dniu 5.02.2017r.  pomimo bezustannie padającego deszczu, grupa 26 osób, członków i sympatyków naszego klubu, przejechała wynajętym busem do Chotyńca. Tam zwiedziliśmy drewnianą greckokatolicką cerkiew parafialną z 1615r., wpisaną na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bardzo ciekawie opowiadali o niej koleżanki Jola i Krysia oraz kolega Zbyszek, z którego to inicjatywy tam dotarliśmy. Następnie grupa 17 osób pod przewodnictwem naszej koleżanki Ali ze Stubna, pomimo stale padającego deszczu,  przemierzyła pieszo szlak od Kalnikowa  poprzez jaz na Wiszni do Stubna. Tutaj, przy Stadninie Koni,  spotkaliśmy się w Sali Kominkowej gospodarstwa agroturystycznego „Weresiówka” . Gospodarze przygotowali dla nas ognisko,  kiełbaski, gorące napoje. Z uwagi na to, że nie było warunków do przeprowadzenia kuligu, gospodarze udostępnili do przejażdżki po Stubnie bardzo stylową bryczkę, zadaszoną i zaprzężoną w piękne konie. Podczas „urodzinowego” wieczoru w Sali Kominkowej Stadniny Koni w Stubnie wspominaliśmy niezapomniane chwile, które przeżyliśmy wspólnie podczas setek kilometrów wspólnie przebytych szlaków turystycznych i bezdroży. Osobną część wieczoru poświęciliśmy pamięci naszego kolegi Dariusza Hopa, Prezesa Klubu Górskiego, który odszedł od nas 28.01.2017r. Kolega Mieczysław przygotował z tej okazji specjalne wystąpienie.

Zadowoleni i usatysfakcjonowani wróciliśmy  wieczorem do Przemyśla.  Autor  A.Ukleja    Fotki z rajdu do pooglądania tutaj

 


 

2017-02-04

 

Zapraszamy wszystkich członków KG KARPATY na Walny Zjazd Sprawozdawczo-Wyborczy Przemyskiego Oddziału PTTK im.M.Orłowicza, który odbędzie się dnia 17 lutego (piątek) 2017r. o godz. 16.30 w Klubie Osiedlowym przy ul.Glazera 10 w Przemyślu.

 

 

2017-01-31

 

Dziś pożegnaliśmy naszego przyjaciela Darka. Brak słów, by wyrazić
smutek, ból i poczucie pustki, której nikt i nic nie wypełni....
Pamięć o Nim pozostanie na zawsze żywa w naszych sercach.  Dziękujemy
wszystkim, którzy tak licznie przybyli, aby towarzyszyć Harnasiowi w
ostatniej drodze.....

 


 

2017-01-29

W dniu 28 stycznia 2017r. odszedł nasz kolega Dariusz Hop.Założyciel KG KARPATY. Znakomity przewodnik , kolega i towarzysz niezliczonych kilometrów przedreptanych nie zawsze przy ładnej pogodzie. Msza św.odbędzie się we wtorek dnia 31 stycznia br. o godz.8.00  w kościele o.Karmelitów , pogrzeb w o godz. 15.00 na Cmentarzu Głównym.

 


 

2017-01-21

 

Dnia 01 luty 2017 (środa) zapraszamy wszystkich członków i sympatyków KG KARPATY na zebranie, które rozpocznie się o godzinie 18tej w siedzibie PTTK o/Przemyśl przy ul.Waygarta 3 (Dom Wycieczkowy).

 


 

2017-01-16

 

KG PTTK "KARPATY" Przemyśl zaprasza wszystkich członków i sympatyków na:

                                    KULIG

który odbędzie się dnia 05 lutego (niedziela) w m.Stubno. Kulig przeprowadzi Stadnina Koni w Stubnie, która zapewnia zaprzęg konny, sanie / sanki, miejsce na ognisko, napoje , kiełbasę oraz możliwość korzystania z sali kominkowej. Całkowity koszt imprezy wynosi: 37 zł. dla członków PTTK , dla pozostałych osób: 46zł. W razie braku śniegu zostanie przeprowadzony rajd pieszy w okolicach Stubna zakończony ogniskiem i przejażdzką bryczką w Stadninie Koni w Stubnie. Przejazd do Stubna busem firmy NATURA o godz.11.05 z przystanku przy ul.Sportowej, powrót tym samym busem o godz.18.20.  Jest możliwość powrotu o godzinie 20.35 na koszt własny. Zapisy do dnia 31.01.2017r. w biurze PTTK przy ul.Waygarta.

Koordynatorem imprezy jest kol.Andrzej Ukleja.

Zarząd Klubu zastrzega sobie możliwość zmiany w programie z przyczyn od Nas niezależnych.

 


 

2017-01-13

Klub Górski PTTK „Karpaty” i AGP „ROVIN” zapraszają na wycieczkę!

28.01.2017r. (sobota) – Paraszka (Ukraina).

paraszka 

 

 

Program wycieczki:

Wyjazd w dniu 28.01.2017r. (sobota) o godzinie 5.00 z Przemyśla (O/PTTK ul. Waygarta 3). Dojazd do granicy, przejście piesze przez granicę. Z Szegini  transportem zapewnionym przez stronę ukraińską (wygodny bus) przejazd do miejscowości KOROSTÓW. Wyjście w góry: Uroczysko Hawryliwka – Zielona (1217m n. p. m.) – Paraszka (1268m n. p. m.) n- Uroczysko Krasne – Korostów. Powrót do Przemyśla w godzinach wieczornych. Przejście piesze przez granicę. Dojazd busem do Przemyśla.

Długość trasy: 13 km. Czas Przejścia: 6 – 7 godzin.

Udział w wycieczce wymaga dobrej kondycji fizycznej . 

Koszt wycieczki:

128 zł –  członkowie PTTK        158 zł – niezrzeszeni w PTTK

W ramach wpisowego uczestnikom zapewnia się:

- transport, opłatę parkingów, ubezpieczenie                                                                                                                                                         fachową obsługę pilota i przewodnika górskiego

Uczestnicy wycieczki zobowiązani są do posiadania ważnego paszportu oraz stosowania się do obowiązujących przepisów celnych.

W wycieczce może wziąć udział 16 osób . Zapisy są prowadzone w Biurze O/PTTK ul. Waygarta 3 do dnia 23.01.2017r. Przy zapisie należy podać dane do ubezpieczenia oraz  dokonać opłaty. Organizatorem i pilotem wycieczki jest Jolanta Kawalec. 

ZAPRASZAMY !!!